Заместник-министърът на финансите на Съединените щати Уоли Адейемо заяви в четвъртък, че приходите от петрол за руското правителство през първите пет месеца на 2023 г. са с почти 50% по-ниски в сравнение със същия период през 2022 г.
Това съобщи АП.
Приходите са се свили въпреки износа на Москва на повече петрол, отколкото през февруари 2022 г., и ескалацията на конфликта в Източна Европа, тъй като руският петрол се продава с 25% отстъпка в сравнение с другия петрол в световен мащаб, заяви Адейемо в бележки, подготвени за изнасяне пред Центъра за нова американска сигурност (CNAS).
Промените в данъчната политика на руското правителство по отношение на петрола "ще ограничат руските петролни компании занапред, като им оставят по-малко средства за инвестиции в проучване и добив и с течение на времето ще намалят производствения капацитет на руския петролен сектор", твърди Адейемо.
Въпреки че САЩ не откриват "широко разпространени признаци" за заобикаляне на санкциите, те ще останат "лазерно фокусирани" върху този въпрос, според служителя на Министерството на финансите.
Преди нахлуването на Русия в Украйна Индия изнасяше за Европа средно по 154 000 барела дизелово и самолетно гориво на ден. Този износ обаче нарасна до 200 000 барела на ден, след като от 5 февруари тази година ЕС забрани вноса на руски петролни продукти.
Индийските рафинерии, които преди купуваха руски петрол рядко поради високите транспортни разходи, внесоха между 970 000 и 981 000 барела на ден от него през фискалната 2022/23 г. (април-март), което е над 1/5 от общия внос на гориво в страната.
Върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел заяви пред "Файненшъл таймс", че се търсят начини за спиране на продажбата на индийски рафинирани горива, които се произвеждат от руски суров петрол.