Съединените щати забраниха на 14 иракски банки да извършват трансакции в долари, съобщава "Уол стрийт джърнъл".
Забраната, наложена от Министерството на финансите и Банката на Федералния резерв на Ню Йорк, е част от мащабни мерки срещу източването на американска валута към Иран.
Засегнати са предимно малки банки, дори по иракските стандарти. Някои от тях имат връзки с влиятелни иракчани, известни са с финансови връзки с Иран или имат сериозно участие в трансакции в долари. Сред попадналите в черния списък на САЩ са Al Mustashar Islamic Bank, Erbil Bank, World Islamic Bank и Zain Iraq Islamic Bank.
Американските служители са предприели действия срещу тези иракски банки, след като са установили, че те са участвали в пране на пари и измамни трансакции, някои от които може да са включвали санкционирани лица, което поражда опасения за облагодетелстване на Иран.
"Имаме сериозни основания да подозираме, че поне част от тези изпрани средства може в крайна сметка да отидат в полза или на лица под санкции, или на такива, които биха могли да бъдат санкционирани", азяви високопоставен американски служител и допълни, че основният риск от санкции в Ирак е свързан с Иран.
Американските служители твърдят, че основната цел на доларовите ограничения е да се преустанови прането на пари в Ирак.
Администрацията на американския президент Джо Байдън твърди, че търси дипломатическо решение за възобновяване на ядрената сделка с Иран, от която предишният държавен глава Доналд Тръмп се оттегли през май 2018 г.
Иран и останалите страни по ядреното споразумение проведоха няколко кръга от преговори за съживяване на сделката - предимно в австрийската столица Виена. Иран увери, че ще спазва изцяло ядреното споразумение, след като незаконните санкции бъдат премахнати.
Преговорите изпаднаха в застой през септември 2022 г. поради отказа на САЩ да отменят наказателните мерки срещу Техеран на фона на продължаващото безразличие на другите западни сили към исканията на ислямската република.
Междувременно официални данни, публикувани от ирански държавни организации, показват, че иранската икономика продължава да се възстановява и външната търговия се разширява въпреки наложените санкции.