Настоящото прекъсване на преговорите по Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) е в резултат на "политиките и кривите сметки на Съединените щати". Това заяви министърът на външните работи на Иран Хосейн Амирабдолахиан по време на Конференцията на ООН по разоръжаване в Женева.
Той посочи, че въпреки че малкото оставащи въпроси "могат да бъдат разрешени лесно", Вашингтон трябва "да има волята и силата да приключи дългите преговори".
Амирабдолахиан увери, че Техеран остава готов да продължи дискусията до постигането на споразумение.
Той обвини държавите с ядрено оръжие, че не спазват Договора за неразпространение на ядрени оръжия, тъй като изглежда, че такъв договор е обвързващ само за държавите без подобно въоръжение, докато тези от първата група продължават да разширяват ядрения си арсенал.
През 2015 г. петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия подписаха Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) с Иран, за да се справят с кризата около ядрената му програма. През 2018 г. обаче тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп реши да напусне споразумението и Вашингтон наложи най-широките си санкции срещу Техеран.
Настоящият лидер на САЩ Джо Байдън многократно е заявявал подкрепата си за връщане на страната му към ядреното споразумение. От април Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена за съживяване на ядрената сделка в оригиналната ѝ форма.
От април Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена за съживяване на ядреното споразумение в оригиналната му форма.
През ноември Иран заяви, че ще преразгледа споразуменията си с МААЕ в светлината на приемането на резолюция, призоваваща Техеран незабавно да обясни произхода на ядрения материал, открит по-рано в няколко ядрени обекта в страната, и да предостави достъп до тях.
Документът е изготвен от САЩ и три европейски държави - Обединеното кралство, Франция и Германия. Иран обаче го възприе като инструмент за оказване на политически натиск върху ислямската република. Впоследствие страната започна да обогатява уран до 60%.
projekt
на 01.03.2023 в 07:41:40 #1поредната лъжа на САЩ лъсна. тогава се оттеглиха че видш ли Иран имал технологията за бомба. е то вече минаха 4,5-5 години и Иран още няма бомба. ако си бяха останали, може би Иран нямаше да се стреми към бомба. за справка може да се прочете за опитите за ядрена програма на Либия и Кадафи. след обещания от страна на САЩ и западна Европа за инвестиции и ненападение, Кадафи се отказва от ядрената програма на Либия. е видяхме какво се случи. наистина част от сделката се изпълни. имаше инвестиции. хиляди българи работиха в Либия и изкарваха пари. само че в един момент Кадафи реши да се откъсне от разплащанията в долари и .......му се случи случка. а, ако имаше ядрено оръжие, това най вероятно нямаше да се случи и сега либийците щяха да си живеят мирно и спокойно и нямаше да има ни ИДИЛ ни американци на либийска територия.