САЩ възнамеряват да се съсредоточат върху предполагаемите доставки на оръжия от Иран за Русия и върху продължаващите протести в страната, а не върху подновяването на преговорите по ядреното споразумение на Иран. Това заяви в интервю за "Блумбърг"специалният пратеник на САЩ за Иран Робърт Мали, съобщава ТАСС.

"Иран не се интересува от сделка и сме се съсредоточили върху други неща. Точно сега можем да сполучим в усилията си да възпрем предоставянето на оръжия на Русия и да се опитаме да подкрепим фундаменталните стремежи на иранския народ", посочи той.

Въпреки че САЩ се съмняват в интереса на Техеран да поднови ядрената сделка, Мали уточни, че взаимодействието между двете страни продължава и преговорите не са официално преустановени.

През 2015 г. петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия подписаха Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) с Иран, за да се справят с кризата около ядрената му програма. През 2018 г. обаче тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп реши да напусне споразумението и Вашингтон наложи най-широките си санкции срещу Техеран.

Иран има материал за повече от една атомна бомба, притеснена МААЕ

Иран има материал за повече от една атомна бомба, притеснена МААЕ

Агенцията на ООН за ядрен надзор не може да наблюдава ядрената програма на страната от близо две години

Настоящият лидер на САЩ Джо Байдън многократно е заявявал подкрепата си за връщане на страната му към ядреното споразумение. От април Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена за съживяване на ядрената сделка в оригиналната ѝ форма.

От април Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена за съживяване на ядреното споразумение в оригиналната му форма.

През ноември Иран заяви, че ще преразгледа споразуменията си с МААЕ в светлината на приемането на резолюция, призоваваща Техеран незабавно да обясни произхода на ядрения материал, открит по-рано в няколко ядрени обекта в страната, и да предостави достъп до тях.

Документът е изготвен от САЩ и три европейски държави - Обединеното кралство, Франция и Германия. Иран обаче го възприе като инструмент за оказване на политически натиск върху ислямската република. Впоследствие страната започна да обогатява уран до 60%.

За САЩ ядреното споразумение с Иран вече не е на дневен ред

За САЩ ядреното споразумение с Иран вече не е на дневен ред

Вашингтон сега се интересува повече от протестите в страната