Световният индекс на цените на храните на ООН се повиши през ноември до най-високото си ниво от април 2023 г., съобщава "Ройтерс".
Най-голямото увеличение от 19 месеца насам е регистрирано на фона на скока на цените на растителното масло.
Индексът на цените, съставен от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (FAO) за проследяване на най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, се повиши до 127,5 пункта миналия месец от преразгледаните 126,9 пункта през октомври - най-високото ниво от 19 месеца, и с 5,7% повече от преди година.
Индексът на растителното масло скочи със 7,5% над нивата, наблюдавани преди месец и с 32% над тези, наблюдавани година по-рано. Ръстът е породен от опасения за по-ниско от очакваното производство на палмово масло поради прекомерните валежи в Югоизточна Азия.
Цените на соевото масло се повишиха поради по-голямото търсене в световен мащаб на внос, рапичното и слънчогледовото масло също поскъпнаха.
Останалите индекси на цените на храните се понижиха.
Цените на зърнените култури паднаха с 2,7% от октомври благодарение на по-слабите цени на пшеницата и ориза, а тези на захарта се понижиха с 2,4% от октомври, тъй като опасенията относно перспективите за реколтата в Бразилия отслабнаха.
Отделно, FAO намали прогнозата си за глобалното производство на зърнени култури през тази година от 2,848 милиарда тона до 2,841 милиарда тона, което е спад с 0,6% спрямо миналата година, но все пак остава вторият най-голям добив в историята.
Очаква се употребата на зърнени култури в световен мащаб да се увеличи с 0,6% до 2,859 милиарда тона през 2024/25 г. благодарение на нарастващото потребление.
В резултат на това FAO очаква съотношението запаси към използване на зърнени култури да спадне до 30,1% в края на сезон 2025 г. от 30,8% преди това, но все пак показващо "удобно ниво на глобално предлагане".