Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" обяви, че повече от 100 руски неправителствени организации са претърпели свиване на финансирането, а десетки са били принудени да затворят дейност, откакто закона за "чуждите агенти" влезе в сила.

"Амнести" посочи в доклад, публикуван по-рано днес, че законът от 2012 г. е навредил на свободата на изразяване и правата на човека в Русия, съобщава "Франс прес".

Правозащитниците изтъкват, че 148 организации са били поставени в списъка с "чуждите агенти", от които 27 организации са преустановили дейност. Много от тях предоставят услуги, които не са предоставяни от държавата, като например юридическо представителство или психологическа подкрепа за жертвите на дискриминация или насилие.

Законът изисква всички неправителствени организации, които получават външно финансиране и са ангажирани в неясно дефинирани политически дейности, да се регистрират като чужди агенти, термин, който напомня на реториката от Студената война, свързана с шпионажа.

Руските власти затвориха офиса на „Амнести интернешенъл” в Москва

Руските власти затвориха офиса на „Амнести интернешенъл” в Москва

Организациите за защита на човешките права

Междувременно от "Амнести интернешънъл" също съобщиха, че могат да започнат работа отново от офиса си в Москва, след като градската управа, която по-рано този месец затвори офиса им, е променила на 180 градуса решението си и се е съгласила на нов договор за наем.

На 2 ноември персонала на правозащитната организация в руската столица завари офиса си със сменени брави и със спряно електричество. Тогава московската градска управа обяви, че правозащитниците не са си платили наема, което според "Амнести" не било вярно.