Австралия опроверга информацията, че Япония скоро може да се присъедини към нейния пакт за сигурност AUKUS с Великобритания и Съединените щати, съобщава "Ройтерс".

Тя подчерта, че евентуално сътрудничество ще бъде на базата на отделни проекти, тъй като в рамките на пакта се появяват различия относно присъединяването на нови членове.

Премиерът Антъни Албанезе похвали Япония като близък партньор, но заяви, че няма планове за включване на четвърти член към пакта. Изказването му дойде часове, след като министрите на отбраната на страните от AUKUS обявиха, че ще обмислят да работят с Япония по проекти за военни технологии.

"Предлага се да обмислим "втори стълб" на AUKUS и да разгледаме отделни проекти, а Япония е естествен кандидат за това", поясни Албанезе и подчерта, че не се предлага разширяване на членския състав на AUKUS.

Министърът на отбраната Ричард Марлс повтори, че партньорите от AUKUS биха могли потенциално да работят с Япония по конкретни технологични проекти, но тя няма да се присъедини към пакта.

Пактът AUKUS, създаден от Австралия, Великобритания и САЩ през 2021 г., е част от усилията им да отблъснат нарастващата мощ на Китай в Индо-тихоокеанския регион.

Китай предупреди Япония да не влиза в AUKUS

Китай предупреди Япония да не влиза в AUKUS

Пекин съветва Токио сериозно да се замисли върху историята си

По време на първия етап, или "стълб", на Австралия ще бъдат доставени ядрени подводници. Вторият стълб е насочен към споделяне на военни технологии и сътрудничество в различни области, като квантови изчисления, изкуствен интелект и кибертехнологии.

Въпреки че по-рано САЩ повдигнаха възможността за присъединяването и на други държави, като Япония и Нова Зеландия, разширяването на пакта е възпрепятствано от строгите ограничения на Вашингтон за споделяне на технологии и колебанието в други страни.

Канбера се опасява, че присъединяването на четвърта страна към пакта ще отвлече вниманието от вече трудната задача за придобиване на ядрени подводници.

Представител на японското правителство заяви, че дискусиите за официално присъединяване към пакта вероятно няма да бъдат приветствани от Австралия или Великобритания, докато те не постигнат конкретни резултати от пакта.

САЩ искат и Япония в AUKUS

САЩ искат и Япония в AUKUS

Канбера акцентира върху нуждата си от ядрени подводници

"Разговорите за увеличаване на броя на членовете, когато все още нищо не е постигнато с AUKUS, само би нарушило рамката на сътрудничество, която е предназначена за негова основа", отбеляза служителят, пожелал анонимност.

Дори при липса на политически пречки, официални лица и експерти твърдят, че Япония трябва да въведе по-добра киберзащита и по-строги правила за опазване на тайни, преди да може да се присъедини към пакта.

Очаква се на среща на върха във Вашингтон между американския президент Джо Байдън и японския премиер Фумио Кишида утре да бъде обсъдено възможното бъдещо участие на Япония в проекти по втория стълб.

Китай разкритикува AUKUS и предупреди, че пактът може да предизвика регионална надпревара във въоръжаването. Според Пекин разширяването на AUKUS ще дестабилизира региона и Япония трябва да действа внимателно по въпросите на отбраната предвид своята история.

САЩ искат разширяване на AUKUS и с други държави

САЩ искат разширяване на AUKUS и с други държави

Във втория етап на партньорството, наречен Стълб II