В дебат за бъдещето на Европа в европейския парламент, финландският премиер Юха Сипила призова държавите-членки да преразгледат своите финанси.
Той подчерта, че това се отнася както за Съюза като цяло, така и за паричния съюз. "Идеята, че трябва да решим този вид проблем с помощта на постоянни фискални трансфери, е неприемлива за нас. Най-добрата застраховка срещу финансовите шокове е балансиран бюджет и ниско съотношение на дълга".
Сипила изрази загриженост относно върховенството на закона, което е поставено под съмнение в някои държави-членки.
"Проблемите с принципите на правовата държава, свободата на печата и правата на жените ... Как трябва ЕС да работи за общи ценности в своята външна политика, а не може да го направим вътрешно".
Общите ценности на демокрацията и вярата в правовата държава са крайъгълният камък на свободата, сигурността и просперитета на Европа, обясни той и допълни, че "трябва да намерим начини да преодолеем вътрешните разделения на Европа. Но в същото време не трябва да има компромис по отношение на върховенството на закона", добави Сипила.
В своето изказване, Вебер напълно подкрепи финансовата дисциплина и най-важна за него е думата стабилност, защото тя означава бъдеще. Но когато става въпроса за иновциите, за еврото, това означава бюджет, с какво ще допринесат държавните членки и "какви пари ще се сложат на масата".
Ги Верхофстат обясни, че една валута като еврото, на световната сцена има нужда от фискален капацитет. Трябва да има хармонизиран растеж в еврозоната. Нужно да се направи нещо във връзка с асиметричните шокове, това всяка една страна по отделно не може да направи.
За да може Европа да има най-добрия пазар в света и трябва регулатор за дигитален, енергиен и капиталов пазар. Верхофстат се надява Европа да създаде единен отбранителен съюз.
В своето изказване пред ЕП, Сипила подчерта напредъка на популизма в Европа. Според него, на много места могат да се видят последиците от това, което се случва, когато се представят прости решения на трудни въпроси." И накрая, никой не поема отговорност. Такъв беше случаят в Обединеното кралство и резултатите от това вече могат да се видят ясно", добави той.
Във връзка с бариерите пред търговията в глобален мащаб, Сипила обясни, че "това е много пагубно. Трябва да направим всичко възможно, за да го предотвратим и да съборим бариерите пред търговията, които другите искат да построят".
Сипила подчерта търговските споразумения, които ЕС има с Япония, Виетман, Сингапур, Мексико и Канада, са примери, които противоречат на настоящите протекционистки тенденции. "Противодействието на търговските бариери и протекционизма е особено важно за малките страни. Отклоняването от общоприетите правила може да има фатални последици, особено за малките държави".
Сипила призова ЕС да заеме водеща роля в световен мащаб и в политиката за климата. ЕС трябва да ръководи развитието на тази политика. Според него, мерките за климата не изключват икономическия растеж.