Балтийските държави са на път да прекъснат връзките си с руската енергийна мрежа, които датират от 50-те години на миналия ХХ век, и вместо това да се интегрират по-дълбоко в Европейския съюз, тъй като подозренията за саботаж на подводни кабели насърчиха усилията за укрепване на регионалната сигурност.

Естония, Латвия и Литва ще се изключат от съвместната мрежа IPS/UPS рано в събота, а в неделя ще се синхронизират с мрежата на ЕС, ако бъдат извършени тестове в последния момент.

Плановете за отделяне от руската мрежа, обсъждани от десетилетия, набраха скорост след анексирането на Крим от Москва през 2014 г.

От 2018 г. насам трите държави са похарчили близо 1,6 млрд. евро (1,66 млрд. долара), като до голяма степен са използвали средства от ЕС, за да модернизират мрежите си, за да се подготвят.

За Русия отделянето означава, че нейният Калининградски ексклав, разположен между Литва, Полша и Балтийско море, ще бъде отрязан от основната руска мрежа, оставяйки я да поддържа енергийната си система сама.

Зеленски: Ако Русия победи в Украйна, тя ще се опита да дестабилизира Балтика и Балканите

Зеленски: Ако Русия победи в Украйна, тя ще се опита да дестабилизира Балтика и Балканите

Кремъл да няма сили да продължи тази агресия

Освен това Москва трябваше да похарчи 100 млрд. рубли (1,03 млрд. долара) за подготовка, включително за изграждането на няколко газови електроцентрали.

"Взели сме всички мерки, за да осигурим непрекъснатата и надеждна работа на нашата електроенергийна система", заявиха от Кремъл.