Босна и Херцеговина инициира споразумение с граничната агенция на Европейския съюз "Фронтекс", предвиждащо техническа помощ и разполагане на охрана на ЕС по нейните граници, съобщава "Ройтерс".

Целта е упражняване на контрол и предотвратяване на нелегалната миграция и трансграничната престъпност.

Длъжностни лица изразиха очакване окончателното споразумение да бъде подписано скоро след като централното правителство и парламентът одобрят сделката. Освен Косово, Босна е единствената страна от Западните Балкани, която все още не е сключила споразумение с "Фронтекс".

Фронтекс разполага служители в Западните Балкани

Фронтекс разполага служители в Западните Балкани

За първи път Агенцията изпраща свои служители извън юрисдикцията си

Хиляди хора от Близкия изток, Афганистан, Пакистан и Северна Африка годишно използват т.нар. Балкански маршрут, който минава през Турция, България, Северна Македония и Сърбия, за да стигнат до богатите западни страни.

"Споразумението с "Фронтекс" е доказателство, че Босна и Херцеговина е напълно интегрирана в европейската система за колективна сигурност", заяви министърът на сигурността Ненад Нешич.

"Когато всички формалности бъдат изпълнени и силите на "Фронтекс" бъдат разположени на нашите граници, гражданите ни ще могат да разчитат на по-добра сигурност", посочи той и добави, че сделката представлява част от цялостната борба срещу организираната престъпност.

Въз основа на регламент на ЕС от 2019 г. "Фронтекс" може да подпомага страните, с които подписва споразумения на цялата им територия и може да упражнява правомощия като гранични проверки и регистрация на лица.

Босна граничи с членката на ЕС Хърватия, както и със Сърбия и Черна гора - страните, които заедно с Албания и Черна гора са подписали споразумения с "Фронтекс".

Сърбия и "Фронтекс" подписаха ново споразумение за граничен контрол

Сърбия и "Фронтекс" подписаха ново споразумение за граничен контрол

Други три страни от Западните Балкани - РСМ, Албания и Черна гора също са подписали подобни споразумения