Чешкото правителство оцеля при вот на недоверие в петък след маратонски 22-часов дебат в парламента на фона на обвиненията на опозицията за бездействие срещу растящата инфлация и цените на енергията, предава Ройтерс.
Вотът показа как енергийната криза в Европа подхранва политическата нестабилност, тъй като растящите цени на електроенергията увеличават инфлацията, вече на нива, невиждани от три десетилетия.
Дясноцентристката петпартийна коалиция, водена от министър-председателя Петер Фиала, има мнозинство от 108 места в долната камара от 200 места, което лесно побеждава двете опозиционни партии, които не могат да съберат необходимото мнозинство от 101 гласа, изисквано за парламентарните гласувания.
Депутатите се събраха в четвъртък и обсъждаха предложението през цялата нощ преди гласуването на обяд в петък.
"Премиерът Фиала и неговите министри не са в състояние да управляват страната ни... енергийната криза напълно излезе от контрола им", каза опозиционният лидер и бивш премиер Андрей Бабиш пред депутатите.
Милиардерът Бабиш, който беше победен на избори миналата година, също обвини правителството във връзки с хора, разследвани за предполагаема корупция в скандал, който наложи оставката на ръководителя на тайните служби.
Загубата на доверие би била неудобство за чешкото правителство, което е начело на ротационното председателство на Европейския съюз, тъй като блокът се стреми да запази единство в подкрепата си за Украйна, като същевременно намира начин да спре скока на цените на енергията в резултат на намалените доставки на руски газ.
Коалиционното правителство на Италия, водено от бившия централен банкер Марио Драги, се срина през юли при вот на доверие, свързан с пакет, целящ да реагира на нарастващите разходи за живот.
За последен път чешкото правителство е падало при вот на недоверие през 2009 г., когато за последно страната беше председател на ЕС.
Опозицията е критична към правителствените инициативи за подпомагане на домакинствата и бизнеса, включително план, обявен тази седмица за подкрепа на енергоемките фирми с програма на стойност до 28 милиарда чешки крони (1,15 милиарда долара).
Фиала каза, че правителството му е заделило общо 177 милиарда крони (7,226 милиарда долара), или близо 3% от брутния вътрешен продукт, за да помогне на хората да се справят с растящите цени.