Някои действия на Израел във войната срещу "Хамас", като спирането на хранителните доставки и водоснабдяването за ивицата Газа, биха могли да "втвърдят палестинските нагласи за поколения" и да отслабят международната подкрепа за Израел. Това предупреди бившият президент на САЩ Барак Обама, цитиран от "Ройтерс".
В рядък коментар за активна външнополитическа криза той заяви, че всяка израелска военна стратегия, която пренебрегва човешките загуби във войната, "в крайна сметка може да има обратен ефект".
"Решението на израелското правителство да прекъсне доставките на храна, вода и електричество на хванатото в капан цивилно население (в Газа) заплашва не само да влоши нарастващата хуманитарна криза; то може допълнително да втвърди палестинските нагласи за поколения напред, да подкопае глобалната подкрепа за Израел, да бъде използвано от враговете на Израел и разклаща дългосрочните усилия за постигане на мир и стабилност в региона", подчерта Обама.
Израел нанесе ожесточени въздушни удари срещу Газа, след като нападението на "Хамас" срещу страната на 7 октомври причини смъртта на над 1400 души. По данни на властите в Газа при въздушните удари на Израел са загинали над 5000 палестинци.
Обама осъди атаката на "Хамас" и повтори подкрепата си за правото на Израел да се защитава, но същевременно предупреди за рисковете за цивилното население при подобни войни.
Не е ясно дали Обама е координирал изявлението си с президента на САЩ Джо Байдън, който беше негов вицепрезидент в продължение на осем години.
По време на своето президентство Обама често заявяваше подкрепа за правото на Израел на самоотбрана в началото на конфликтите с палестинската групировка "Хамас" в Газа. Той обаче побърза да призове Израел за сдържаност, след като въздушните удари взеха голям брой палестински жертви.
Дългата 45 километра ивица Газа е дом на 2,3 милиона души и от 2007 г. насам се управлява политически от "Хамас" - подкрепяна от Иран ислямистка групировка. В момента обаче територията е поставена под пълна блокада от Израел.
Администрацията на Обама се опита, но в крайна сметка не успя да постигне мирно споразумение в преговорите между Израел и палестинците.
Откакто встъпи в длъжност в началото на 2021 г., Байдън не е правел опит да възобнови отдавна прекъснатите преговори с аргумента, че лидерите и от двете страни са твърде непримирими и климатът не е подходящ.
Обама и израелският премиер Бенямин Нетаняху имаха сложни отношения, докато Обама беше президент, включително когато администрацията му преговаряше за ядрена сделка с Иран.
Байдън, като вицепрезидент на Обама, често действаше като посредник между двамата лидери.
Сега Обама призна, че самите САЩ "не са успели да постигнат своите висши ценности по време на война", особено след атаките от 11 септември 2001 г.
Spotlight
на 24.10.2023 в 16:38:14 #1Тоя както си отвори устата и сток маркета се срива.