Европейската комисия одобри в четвъртък 900 милиона евро авансови плащания по замразения досега фонд за възстановяване на Унгария, съобщава "Ройтерс". Блокът се опитва да преодолее ветото на Будапеща върху помощите за Украйна.
Припомняме, че ЕК замрази икономическите стимули за Унгария след пандемията поради опасения за корупция и отстъпване на демократичните проверки и баланси при премиера Виктор Орбан.
На свой ред Унгария блокира решенията на ЕС да предостави на Украйна 50 милиарда евро икономическа помощ до 2027 г. и да започне преговори за присъединяване с Киев. Будапеща също спря плана за предоставяне на 20 милиарда евро военна помощ от ЕС на Киев и е против санкции срещу Русия за войната в Украйна.
Подкрепата на ЕС е необходима за Украйна за войната ѝ с Русия.
Орбан, който рекламира връзките си с Москва, настоява, че Унгария не е по-корумпирана от другите страни в ЕС.
Будапеща разгърна билбордова кампания, която осмива Европейската комисия, а партията на Орбан Фидес прокарва законопроект за "защита на националния суверенитет" от чужда намеса - и двата хода повишават залозите в сблъсъците на Унгария с ЕС.
Авансовите плащания, които не изискват спазване на условията на върховенството на закона, иначе свързани с финансовата помощ на ЕС, попадат в рамките на RePowerEU, част от стимулите на ЕС след пандемията, предназначени да подкрепят енергийния преход от изкопаеми горива.
Представители на ЕС казаха, че измененият план за възстановяване на Унгария е на обща стойност 10,4 милиарда евро за няколко години - или около 5% от БВП на Унгария за 2023 г. Това включва 4,6 милиарда евро по RePowerEU. От тях 0,7 милиарда евро са безвъзмездни средства, а 3,9 милиарда са заеми.
Представители на ЕС казаха, че Унгария ще използва парите от RePowerEU, за да модернизира своя електроенергиен сектор чрез интелигентни измервателни уреди и цифровизация на енергийните компании.
Решението на Комисията от четвъртък да даде одобрение на изменения план за възстановяване на Унгария сега трябва да бъде одобрено от други страни от ЕС, възможно най-скоро по време на разговорите на 8 декември между финансовите министри на 27-те държави-членки.
Длъжностните лица настояха, че Унгария трябва да изпълни условията на ЕС за борба с корупцията и осигуряване на съдебна независимост, наред с други, за да получи повече достъп до фондовете.
Представители на ЕС заявиха миналия месец, че блокът обмисля отключване на помощ за Унгария, за да спечели подкрепата на Будапеща за Украйна. Съвсем наскоро обаче източници, участващи в подготовката на срещата на върха на лидерите на ЕС на 14-15 декември за обсъждане на Украйна, изразиха нарастващ скептицизъм, че Орбан може да бъде повлиян.