Военният експерт Джак Уотлинг от базирания в Лондон мозъчен тръст RUSI публикува статия за това как Украйна може да се възползва максимално от разрешението на администрацията на Байдън да нанася удари дълбоко в руската територия с американски ракети ATACMS.

Както Украйна, така дори и САЩ разполагат с много ограничени запаси от ракети ATACMS, които вече не се произвеждат. Затова е важно какво може да постигне Украйна с наличните средства, а също и какви оръжия ще се осмелят да доставят други държави, като Германия, следвайки примера на САЩ - пише Уотлинг, цитиран от Би Би Си.

Украйна изпитва сериозен недостиг на хора и бързо наближава момента, в който няма да може да защитава целия фронт. Тя се нуждае от време, за да се справи с този проблем. Атакуването на онези съоръжения в тила, които дават на Русия предимство на фронта, може да спечели това време - смята Уотлинг.

Това повдига въпроса къде да се нанесе ударът. През лятото и началото на есента ВСУ удря няколко руски стратегически обекта, включително, както пише Уотлинг, три руски арсенала. Русия обаче има десет такива, така че ефектът е бил размит. Ако ВСУ беше унищожила седем арсенала, без да се разсейва с други цели, ефектът щеше да е много по-силен. ВСУ се нуждае от дисциплина и централизация при избора на цели за дълбоки удари - пише Уотлинг.

Украйна ще използва и свои оръжия с голям обсег срещу Русия

Украйна ще използва и свои оръжия с голям обсег срещу Русия

Киев разполага с възможности за далечен обсег на действие

Важно е също така с какви оръжия, различни от ATACMS, ще разполага Украйна за нанасяне на дълбочинни удари. На комбинираните удари е по-трудно да се противодейства. В тази връзка експертът призовава Германия да снабди Украйна с ракети "Таурус", което Берлин досега не е посмял да направи.

Закъсня ли Байдън с решението за ракетите?

Закъсня ли Байдън с решението за ракетите?

Анализатори се съмняват, че те могат да спасят Украйна