Президентът на Еквадор Гийермо Ласо в сряда с указ разпусна Националното събрание, съобщава "Ройтерс". 

С това той насрочи парламентарни и президентски избори, ден след като представи защитата си в процеса на импийчмънт срещу него.

Ласо отрече обвиненията срещу него, заявявайки, че администрацията му е направила промени в договора, подписан години преди той да встъпи в длъжност, за да облагодетелства държавата, по съвет на инспектора на Еквадор.

Тръгва ли Еквадор по пътя на Перу?

Тръгва ли Еквадор по пътя на Перу?

Противопоставяне между президент и парламент

Припомняме, че депутатите се опитаха да осъдят Ласо за присвояване и да го отстранят от власт. 

Деветдесет и два гласа от 137-членния законодателен орган биха били необходими, за да бъде отстранен Ласо от поста. Гласовете за продължаване на процеса получиха 88.

Мнозинството от тях подкрепиха резолюция, в която се казва, че Ласо е позволил корупционният договор да продължи, въпреки че комисията за надзор на Конгреса, която изслуша свидетелските показания на депутати от опозицията, длъжностни лица и адвоката на Ласо, каза в своя доклад, че не препоръчва импийчмънт.

Това е вторият път, когато опозицията се опитва да отстрани Ласо, но миналата година не събра достатъчно гласове.

"Това е демократично решение, не само защото е конституционно, но и защото връща властта на еквадорския народ да реши бъдещето си на следващите избори", каза Ласо във видео предаване, добавяйки, че правителството ще издаде закони с указ "безпрепятствено".

Снимка 618606

Източник: EPA/БГНЕС

Ласо постановява данъчна реформа в същото предаване, която според него ще намали данъците за еквадорците.

Армията и полицията на Еквадор "имат и ще зачитат абсолютно конституцията и закона", каза Нелсън Проано, командир на въоръжените сили на Еквадор, във видео изявление, добавяйки, че решението на Ласо да разпусне събранието е залегнало в конституцията. Полиция и военни обградиха сградата на Народното събрание, без да допускат никого вътре, според свидетел на "Ройтерс".

Стуацията много напомня събитията в Перу от декември мниналата година и януари тази година, когато президентът Педро Кастильо се опита да разпусне парламента на фона на готвен от депутатите импйчмънт, но бе арестуван и вкаран в затвора, а страната бе разтърсена от масови протести, отнели живота на десетки.

Политическото напрежение се повиши в Еквадор, откакто Ласо, бивш банкер, беше избран през 2021 г. и от самото начало се сблъска със силна опозиция в парламента. В същото време в южноамериканската страна се наблюдава нарастване на насилието, свързано с наркотици, включително няколко смъртоносни бунта в затвори през последните две години.

Общата нестабилност на страната със сигурност ще се задълбочи.

Еквадор сменя министри след протестите

Еквадор сменя министри след протестите

Утре ще станат ясни всички имена