Европейските правителства искат да имат правото да следят и наблюдават журналисти в името на националната сигурност, въпреки че законодателите призовават за борба с шпионския софтуер, пише Политико.

Това се изразява в нов медиен регламент, който е предложен от Европейската комисия и беше обсъден от заместник-посланиците на правителствата на Съвета на Европейския съюз. Първоначалната цел на регламента беше да защити независимостта и плурализма на медиите.

Защитници на личната неприкосновеност и журналистическите организации твърдят, че новата клауза ще позволи на държавите да следят и наблюдават репортери. Първоначалното предложение на Европейската комисия забраняваше задържането, наблюдението и следенето на журналисти, освен ако това е оправдано от обществения интерес.

Според предложението държавите не трябва да разполагат с шпионски софтуер на устройствата на журналистите, освен ако това е за целите на националната сигурност или за разследване на сериозни престъпления.

Някои държави-членки на ЕС, водени от Франция, искат по-голяма свобода на действие по въпросите на сигурността и по-голям имунитет за журналистите. В компромисния текст, предложен от Швеция, беше заменена фразата "шпионски софтуер" с "натрапчив софтуер за наблюдение". Също така, списъкът с "тежки престъпления" беше премахнат, а броят на престъпленията, позволяващи наблюдение, беше разширен.

Журналистите и защитниците на поверителността не са доволни от промените, тъй като смятат, че националната сигурност може да се използва за злоупотреби. Репортери без граници и други организации написаха отворено писмо в което изразиха загрижеността си относно новите предложения. Те посочиха, че разширеното право на наблюдение на журналистите може да доведе до самоцензура и страх сред медийните професионалисти, което ще навреди на свободата на пресата и демократичния дебат.

Основната причина за тази загриженост е, че държавите-членки на ЕС вече са известни със случаи на злоупотреби със системите за наблюдение и подслушване. Тези системи са често използвани за целите на политическо преследване и потискане на критично мислещи журналисти и активисти. По-голямата свобода на действие по въпросите на сигурността може да доведе до още по-широко разпространение на такива злоупотреби.

Испанският премиер е бил подслушван с шпионския софтуер "Пегасус"

Испанският премиер е бил подслушван с шпионския софтуер "Пегасус"

Той е поредният политик, подслушван с този софтуер

Журналистическите организации и защитниците на правата на човека призовават Европейската комисия и правителствата на държавите-членки да вземат предвид тези опасения и да гарантират, че новият медиен регламент ще защитава независимостта и свободата на медиите. Те настояват за включването на ясни ограничения и механизми за наблюдение и надзор, които да предотвратят злоупотреби със системите за наблюдение и да осигурят, че те се използват само в случаи на реална национална сигурност и разследване на сериозни престъпления.

Остава да се види какъв ще бъде окончателният вид на медийния регламент и дали ще бъдат внесени промени, които да отчитат опасенията на журналистите и защитниците на правата на човека. Въпреки това, това разискване поставя въпроса за баланса между сигурността и свободата на пресата, което е от съществено значение за запазването на демократичните ценности в Европа.

Следовател от СГП разследва използван ли е Pegasus у нас

Следовател от СГП разследва използван ли е Pegasus у нас

След сигнал по медийни публикации