Допълнително разхлабване на европейските санкции срещу Сирия. Това предложи върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас, цитирана от "Ройтерс".

Целта е да се позволи финансиране на сирийските министерства в различни области, включително възстановяване и миграция.

Този ход идва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп във вторник заяви, че ще нареди премахването на санкциите срещу Сирия.

Очаква се външните министри на страните от Европейския съюз да обсъдят отношенията с Дамаск на среща в Брюксел следващата седмица.

ЕС вече облекчи санкциите, свързани с енергетиката, транспорта и реконструкцията, както и свързаните с тях финансови транзакции, но някои държави членки настояха за допълнителни облекчения, които да спомогнат за плавния преход на Сирия.

Френският президент Еманюел Макрон този месец заяви, след като прие сирийския президент Ахмед ал-Шараа, че Париж ще настоява ЕС да прекрати санкциите си, когато стане време да се реши дали да бъдат подновени.

ЕС обмисля облекчаване на санкциите срещу Сирия в енергетиката и транспорта

ЕС обмисля облекчаване на санкциите срещу Сирия в енергетиката и транспорта

Длъжностни лица виждат транспорта като ключов за подпомагане във връщането на бежанците

По-голямата част от санкциите, наложени от 2013 г. насам, се подновяват ежегодно на 1 юни.

Световната банка оценява разходите за възстановяване на Сирия на повече от 250 милиарда долара. Новите сирийски власти лобираха пред европейските страни за облекчаване на строгите западни санкции, наложени на бившето правителство на Башар Асад.

Съгласно новото предложение ЕС ще позволи на държавите членки да предоставят финансиране на Министерството на отбраната и това на вътрешните работи на Сирия за сътрудничество "в областите на реконструкцията, изграждането на капацитет, борбата с тероризма и миграцията", се посочва в документ, свързан с въпроса.

Специална разпоредба ще позволи на страните членки на ЕС повече пространство за маневриране в отношенията със сирийски държавни предприятия, когато става въпрос за унищожаване на химически оръжия.

Шест страни от ЕС искат временна отмяна на санкциите срещу Сирия

Шест страни от ЕС искат временна отмяна на санкциите срещу Сирия

Документът е подписан от Германия, Франция, Нидерландия, Испания, Финландия и Дания

Новото предложение ще премахне санкциите срещу Търговската банка на Сирия, като същевременно запази мерките, насочени към лица, свързани с бившата администрация на Асад.

Длъжностни лица обсъждат и дали да вдигнат санкциите на централната банка на Сирия, разкриха трима дипломати.

Германия, Италия, Нидерландия и Австрия разпространиха съвместен документ с призив за премахване на санкциите срещу централната банка и финансовите институции на Сирия.

"Целта е да се осигури допълнително пространство за социално-икономическо възстановяване", пишат четирите страни.