Европейският съюз планира твърд краен срок за прекратяване на дългосрочните договори за внос на природен газ като част от зелената си промяна, което е поражение за най-големия доставчик Русия, пише "Блумбърг".
Европейската комисия (ЕК) иска да предотврати удължаването на такива договори след 2049 г. във всеобхватен ремонт на енергийните пазари според документи, разгледани от "Блумбърг". ЕК също така ще предложи мерки за укрепване на сигурността на доставките, тъй като Общността е изправена пред рекордни цени и остър недостиг тази зима.
Планът, който трябва да бъде публикуван утре, ще контрира призивите на Русия, която доставя около една трета от нуждите на Европа от газ. Страната, която струпва войски на границата с Украйна, отдавна се аргументира в полза на дългосрочните договори и многократно е молила ЕС да подпише повече такива сделки като условие за удължаване на споразумението за доставяне на гориво през своя бивш партньор от времето на Съветския съюз след 2024 г.
Отговаряйки на опасенията на някои страни членки, че Кремъл използва газа като политическо оръжие, предложението на ЕК също така ще даде възможност на страните да реагират по-ефективно при кризи.
Правителствените ръководители на страните членки на ЕС трябва да обсъдят планираните мерки на среща в Брюксел на 16 декември.
Рисковете за Европа се увеличават тази зима, като запасите от газ спадат до рекордно ниски нива за това време на годината, а не се вижда край на кризата. Изостреното напрежение между Русия и Украйна заплашва допълнително да засегне доставките, увеличавайки риска енергийната криза да продължи и през следващия отоплителен сезон.
Миналата седмица Полша заяви, че очаквала газовият пазар да остане нестабилен до окончателно решение относно спорния проект за газопровод "Северен поток 2", който ще доставя повече руски газ за Германия. Германският канцлер Олаф Шолц каза, че ще "направи всичко", за да попречи на Москва да използва връзката за орязване на потоците през Украйна, докато президентът на Беларус Александър Лукашенко повтори заплахите за спиране на доставките, ако Западът продължи да оказва натиск със санкции в спора за мигрантите.
За да повиши устойчивостта на ЕС, Комисията иска да предложи по-стратегически подход към съхранението на газ, включително мерки за осигуряване на високо ниво на запълненост на газохранилищата в началото на отоплителния сезон.
Когато оценяват риска на регионално ниво, страните членки ще трябва да включат анализ на техните нива на съхранение на газ и на потенциалните рискове, свързани със сигурността на доставките, също и откога хранилището е собственост на чуждестранни компании. Ако бъдат идентифицирани рискове, те ще трябва да въведат контрамерки като минимални задължения за съхранение, търгове и наддавания.
Предложението също така предвижда доброволно съвместно закупуване на стратегически запаси от газ от операторите на преносни системи. След това такива резерви могат да бъдат освободени в случай на спешност.
ЕК има политика да не коментира проектозакони.
Крайното средство за справяне с проблемите със сигурността на доставките на ЕС е отказът от изкопаемите горива според предложенията на Брюксел. Нарастващият дял на вътрешно произведените възобновяеми газове трябва да намали зависимостта на Общността от вносни изкопаеми горива, засилвайки нейната устойчивост. ЕС иска да премахне парниковите газове до 2050 г., като предвожда глобалната борба срещу климатичните промени.
edi-machikyan-3dYMgtta
на 15.12.2021 в 07:01:56 #5Самоубийствената енергийна политика на ЕС няма край! След като Русия излезе на глобалния пазар на газ с помощта на ВПГ чиновниците от ЕС решиха да се разделят с единствената възможност за сигурни външни доставки. За руснаците това е възможност за пренасочване на доставките в посока по-високата цена! Скоро се очаква и влизане в експлоатация на "Артик" ВПГ. Този проект ще даде допълнителна възможност за прехвърляне на доставките от суровинната база на Европа към Азия. Вече е договорен "Западния маршрут". Той също ще ползва същата суровинна база за износ към Китай. Проектът "Север-юг" към Пакистан. С подобно решение оставаме без сигурни доставки и далеч по-високи възможности за манипулиране на пазара от страна на Русия.
ce
на 14.12.2021 в 19:20:46 #4Ес усилено копае дъното И приятно изненадва че има още на къде да копае
MM61
на 14.12.2021 в 19:19:52 #3Сега ли разбраха тия джендъри,че джуджето Путин се подиграва с тях???Ама баба Меркел и оня изклясък Макрон плачат за Русия!И нахендриха цяла Европа...
projekt
на 14.12.2021 в 18:26:58 #2браво. сега вместо да плащат малко, ще плащат много. ефекта от борсите го видях с цените на тока на свободният пазар. това са все директиви съгласувани със САЩ и ЕС. да са ни честити новите по високи сметки само и само да угодим желаещите да печелят от борсата. браво. след 2-3 години и битовите потребители като минат на свободният пазар ще благодарим на приятелите ни от САЩ за високите сметки. цената за производство е една и съща но се предлага на свободния пазар на по висока цена. хвала на САЩ и ЕС
TheSaint
на 14.12.2021 в 16:10:22 #1иииии.. уелкъм газ по +2000$.. и край на азерския евтинджос