Ясната цел на Китайската комунистическа партия е промяна на международния ред с Китай в неговия център. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
По нейни думи Пекин представя алтернативна визия за световния ред, "където сигурността и икономиката са с предимство пред политическите и гражданските права".
Шефът на ЕК подчерта, че отговорът на Китай на войната в Украйна в бъдеще "ще бъде определящ фактор за отношенията между ЕС и Китай".
Втвърдяването на позицията на Китай от време на реформи и отварянето към ерата на сигурността и контрола изисква Европа да "намали риска" дипломатически и икономически, категорична бе Фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".
Преди посещението си в Китай с френския президент Еманюел Макрон следващата седмица, Фон дер Лайен даде трезва оценка на китайската политика и призна, че отношенията с Пекин са станали "по-далечни и по-трудни" през последните няколко години.
Тя посочи, че Китай, чийто президент Си Дзинпин обеща по-тесни връзки с руския си колега Владимир Путин миналата седмица, носи отговорност за постигането на "справедлив мир" при прекратяване на войната в Украйна, което изисква изтеглянето на руските сили.
Китай става все по-репресивен у дома и по-настойчив в чужбина, отбеляза шефът на ЕК.
Тя заяви, че отделяне от Китай не е възможно, но е от жизненоважно значение съсредоточаването върху намаляване на рисковете за Европа.
От икономическа гледна точка Европейският съюз трябваше да "ребалансира" отношенията си и да намали зависимостта си от Китай, поясни Фон дер Лайен.
Тя посочи, че ЕС вече има набор от мерки за противодействие на икономическите изкривявания и за защита на интересите си в областта на сигурността, но блокът също така трябва да наблюдава високите технологии, които споделя с променящия се Китай.
По-късно тази година Европейската комисия ще представи идеи относно мерки за контрол на изходящите инвестиции в определени чувствителни технологии, за да се гарантира, че те не подобряват военните или разузнавателните способности на конкурентната страна, стана ясно от думите ѝ.
Опако
на 31.03.2023 в 03:07:23 #3Мда, когато групо руски солташаци и отявлени мизерници на ума седнат да дават акъл на ЕС какво да прави или да не прави, критикуват, без да разбират от нищо, получава се именно това, което виждаме написано преди мен - фашистко нервно разстройство и ако!
ivan-koichev
на 30.03.2023 в 16:14:12 #2ЕС, НАТО и САЩ трябва да престанат да си мечтаят, че може да управляват света и колкото по бързо направят това толкова по добре за тях. "Новият световен ред" се е писал от Хитлер, после от САЩ, но това вече е минало забравимо. Сега тенденцията е това да се пише от ШОС и Брикс. Дали ще да е така и дали ще да е за по добро тепърва предстои да видим.
mclaranist
на 30.03.2023 в 15:13:35 #1Ами и ние го искаме (българите), но като ви гледам ,,политиките" не само че няма да конкурираме Китай, ами скоро ще станем ,,спаринг партньор" на големите- Китай, САЩ, Индия и света. Ако между 15-20в Европа поглъщаше света и го ,,моделираше", както е тръгнало 21в ще е началото на обратното ,,средновековие". И точно защото Китай влага в - наука, технологии, икономика, сигурност, а в ЕС залагат на много джендър, много на декарбонизация, особено на ,,деПутинизация" и се виждат резултатите- инфлации, кризи, затваряне на предприятия или преместване в САЩ и извън Европа. А докато разчитат НАТО да брани ЕС- демек САЩ, както и да режат евтините руски ресурси за сметка на американски и какви ли не още, чакай ти да станем фактор в света. При положение,че и демографски сме зле, а скоро и генофонда ще се измени с тези напливи от Северна Африка и Близкия изток