На срещата на върха ЕС-Украйна в Киев на 3 февруари ще присъстват председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховния представител на ЕС за външната полтика и политиката на сигурност Жозеп Борел. Те трябва да се срещнат с украинския президент Володимир Зеленски в петък, съобщава Руската служба на Би Би Си.
Според чернова на комюнике, с която се e запознало независимото издание Euractiv, лидерите на ЕС и Украйна възнамеряват да потвърдят, че "бъдещето на Украйна и нейните граждани е в Европейския съюз" и "техния ангажимент да подкрепят по-нататъшната европейска интеграция на Украйна".
Освен това на срещата ще бъде обсъден безмитен достъп за украински износ, достъп до зона без роуминг и включване в единна зона за плащания в евро.
Но въпреки решението да се предостави статут на кандидат на Киев миналия юни, перспективата за влизане на Украйна в близко бъдеще остава малко вероятна, съобщава Euractiv, цитирайки анонимен дипломат от ЕС.
Няколко дипломати от ЕС казаха, че езикът в проектодекларацията е станал "твърде прогресивен за някои от по-скептичните страни-членки и се очаква съпротива от Франция, Германия, Испания, Нидерландия, Португалия, Дания и Белгия".
Френският президент Еманюел Макрон каза миналата година, че може да минат "десетилетия", преди Украйна да се присъедини към блока.
В лични разговори представители на ЕС, работещи по въпроса, отбелязаха, че Украйна е постигнала значителен напредък в приемането на нов закон за медиите и насърчаването на ключови кандидати за Специализираната антикорупционна прокуратура на страната.
"Като се има предвид, че това е държава във война, те наистина положиха огромни усилия, за да направят това, което процесът на разширяване изисква от тях", каза представител на ЕС, запознат с въпроса.
alabala654
на 31.01.2023 в 22:01:06 #4"А колко е като количество този износ в сравнение с онзи, който имахме през 1990г.?" - ще дадеш ли някакви цифри или ще подхвърляш само реплики от типа "Всъщност от теб не очаквам проявление на мисловна дейност"? И аз не очаквам някакъв сериозен аргумент подкрепен от мисловна дейност
torbalan
на 31.01.2023 в 17:05:16 #3Аз лично мразя руснаците. Подчертавам, мразя ги! За всичкото зло което са причинили на България. Обаче като си помисля че България е била окупирана от 3-ти Украински фронт на съветската армия, ми се струва че не обичам особено и украинците. И те са изнасилвали, крали часовниците на хората и грабели каквото видят. Били са окупатори в България. Сега, вярно искат да се отърват от руснака, което е разбираемо и всички горещо ги подкрепяме, но са не по-малко нагли, и като ги пуснеш в Европа бързо ще засенчат с музаверлъците си нашите цигани и полските мошенници. А на всичкото отгоре винаги ще се пишат жертви и ще вадят облаги от това. Така аз мисля че първо трябва да се оправят с руснаците по един или друг начин и после като всички нас да побачкат и да почакат. Дотогава западния свят ще ги подкрепяме и ще им помагаме.
nsmilitia
на 31.01.2023 в 16:09:01 #2Не разбирам защо се изобщо се тиражират такива идеи. Украйна е мнооооооого далеч от критериите за членство в ЕС. За НАТО също е твърде рано да се говори. Те да се фокусират над това да изритат руската *** обратно в кочината и да се изчистят от про-руски елементи. Другото може и да дойде с течение на времето.
alabala654
на 31.01.2023 в 15:36:47 #1"единственото предимство в момента (отново за нас) е безвизовото пътуване" - И още един "незначителен" факт към безвизовото пътуване - 70% от българския износ отива за европейския съюз, но какво ли те интересува този дребен факт