Филипините заявиха днес, че затягат мерките за охрана на рифове, плитчини и острови в своята изключителна икономическа зона в Южнокитайско море, след като Китай отрече опити да построи изкуствен остров в оспорваните води. Това предават от Reuters.

Джонатан Малая, говорител на Съвета за национална сигурност (NSC), потвърди, че ръководителят на NSC Едуардо Ано е наредил по-строга охрана на места в икономическата зона на столицата Манила от 200 морски мили, тъй като дългогодишният дипломатически спор с Пекин се засилва.

"Никой няма да охранява (тези места) освен нас. Наша отговорност е съгласно международното право да ги пазим и да гарантираме, че околната среда там няма да бъде увредена и че няма да има дейности по възвръщане", заяви Малая пред местна телевизия.

Бреговата охрана на Филипините са съобщили в събота, че са разположили свой кораб до плитчината Сабина на архипелага Спратли, като обвиняват Китай в изграждането на изкуствен остров. Купища мъртви и натрошени корали са покривали пясъчните коси, по данни на Филипините.

Днес китайското външно министерство отхвърли последното обвинение на Манила като "безпочвен и чист слух".

"Напоследък филипинската страна многократно разпространява слухове, като умишлено клевети Китай и се опитва да заблуди международната общност, което е безполезно", посочи говорителят Уан Уенбин по време на брифинг. Той призова Манила "да се върне към правилния път за подобаващо уреждане на морските спорове чрез преговори и консултации".

Според Джей Тариела, говорител на бреговата охрана на Филипините, присъствието им в плитчината Сабина е възпряло Китай да започне процес на възвръщане на местността в малък мащаб. Въпреки това той смята, че първо трябва да се определи дали купчините корали са естествени или създадени от човека.

Допълнително, по негови думи бреговата охрана се е ангажирала да поддържа присъствие на територията на плитчината, която се намира на малко над 120 морски мили от филипинската провинция Палаван.

Филипините няма да отговорят на водните оръдия на Китай в Южнокитайско море

Филипините няма да отговорят на водните оръдия на Китай в Южнокитайско море

Целта е да се избегна ескалация на напрежението

Едуардо Ано е призовал китайските дипломати да бъдат изгонени от страната заради предполагаемото изтичане на телефонен разговор с филипински адмирал относно морския спор. Днес филипинското външно министерство заяви още, че ще разгледа доклади за "незаконни дейности" от страна на дипломатически служители, без да назовава пряко Китай.

От Reuters припомнят, през 2016 г. Постоянният арбитражен съд е постановил, че претенциите на Пекин в Южнокитайско море, като жизненоважен воден път, нямат основание съгласно международното право. Китай е отхвърлил това решение.

Плитчината Сабина е сборен пункт на кораби, които снабдяват филипинските войски, разположени на военен кораб при плитчината Томас. В този район Манила и Пекин имат чести сблъсъци, като на 2 май Манила привика китайски дипломат, за да му връчи протестна нота срещу използването на водни оръдия от страна на Пекин срещу филипински кораби.

Китай изявява претенции за почти цялото Южнокитайско море, включително части от територията на Филипините, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам. Китайските сили извършват мащабни действия с цел връщане на някои острови, като се смята, че изграждат военни съоръжения в региона.

Германия изпраща два военни кораба в Индо-Тихоокеанския регион

Германия изпраща два военни кораба в Индо-Тихоокеанския регион

На фона на напрежението между Китай и Тайван и споровете в Южнокитайско море