Филипините определиха като "сериозна ескалация" действията на китайски срещу техни кораби - включително един, на борда на който бе високопоставен филипински военен служител - изпълняващи мисии за извършване на доставки в Южнокитайско море през уикенда, съобщава "Ройтерс".

Манила обвини китайската брегова охрана и морската милиция, че многократно са стреляли с водни оръдия по нейните кораби, причинили са "сериозна повреда на двигателя" на единия от тях и "умишлено" са блъснали друг. Началникът на щаба на въоръжените сили на Филипините Ромео Браунър съобщи, че е бил на борда на кораб, срещу който е било използвано водно оръдие и е бил ударен.

"Това е сериозна ескалация от страна на агентите на Китайската народна република", подчерта говорителят на Съвета за национална сигурност Джонатан Малая на пресконференция, на която служители показаха изображения и видеоклипове както на водните оръдия, така и на удара.

Браунър уточни, че не е пострадал при инцидента с водно оръдие и не вярва Китай да е бил наясно, че той е бил на борда на кораба.

Наплив на китайски кораби в Южнокитайско море разтревожи Филипините

Наплив на китайски кораби в Южнокитайско море разтревожи Филипините

Броят им се е увеличил до над 135 спрямо 111 през ноември

Филипините изпратиха дипломатическа протестна нота и привикаха посланика на Китай заради "агресивните" действия в Южнокитайско море, които според служител на външното министерство са "заплаха за мира, добрия ред и сигурността".

Не за първи път Китай използва водни оръдия от страна на Китай срещу филипинските плавателни съдове, извършващи мисии за снабдяване на войските на окупираните от Манила части в Южнокитайско море.

Морската конфронтация между Филипините и Китай през уикенда идва по-малко от месец, след като лидерите на двете страни се срещнаха в кулоарите на икономическа среща на върха в Сан Франциско, за да обсъдят начини за напредък в Южнокитайско море.

"Има дисонанс между това, което се заявява и обещава, и това, което се случва във водите", заяви на същия брифинг говорителят на външното министерство Тересита Даза.

Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши все по-често се оплаква от "агресивното" поведение на Китай и търси по-тесни връзки със съюзника си по договор - Съединените щати.

Филипините убедени, че имат право да патрулират Южнокитайско море със САЩ

Филипините убедени, че имат право да патрулират Южнокитайско море със САЩ

Страната отхвърля твърдението на Китай, че е привлякла "чужди сили" да патрулират в региона

Пекин претендира за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море, като съгласно китайските карти линията пресича изключителните икономически зони на Виетнам, Филипините, Малайзия, Бруней и Индонезия. Тайван, спрямо който Китай също има териториални претенции, заяви, че не приема картите на Пекин.

През 2016 г. Постоянният арбитражен съд заяви, че линията на картите на Китай няма правно основание - решение, което САЩ подкрепят, но не и Пекин.

Съединените щати обвиниха Китай в намеса в морските операции на Филипините и в подкопаване на регионалната стабилност и го призоваха да спре "опасното си и дестабилизиращо поведение" в стратегическите води.

През уикенда китайската брегова охрана съобщи, че Китай ще продължи да извършва "дейности по прилагане на закона" в своите води.

На свой ред Маркос подчерта, че присъствието на кораби на китайската брегова охрана и морска милиция във водите на страната му е незаконно и действията им срещу филипинските сили са откровени нарушения на международното право.

Филипините отричат китайската брегова охрана да е прогонила техен военноморски кораб

Филипините отричат китайската брегова охрана да е прогонила техен военноморски кораб

Военният началник на Филипините определи изявлението на Китай като "пропаганда"