Френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Марио Драги призоваха Европейския съюз да реформира фискалните си правила, за да позволи по-големи разходи за инвестиции, като същевременно признават необходимостта от намаляване на дълговете, информира "Франс прес".
"Точно както не може да се позволи на правилата да пречат на нашия отговор на пандемията, така и те не трябва да ни пречат да правим всички необходими инвестиции", написаха френският президент и италианският премиер в съвместна статия, публикувана в авторитетното британско издание "Файненшъл таймс".
Франция поема ротационното председателство на ЕС през януари.
Макрон вече обяви на 9 декември, че възнамерява да превърне реформата на така наречените Маастрихтски критерии в един от приоритетите си, когато Франция поеме ротационното председателство на ЕС.
Той настоя, че правилото бюджетният дефицит на една страна членка да не трябва да надвишава 3% от нейния брутен вътрешен продукт било остаряло.
Сега с подкрепата на италианския си колега, той повтори позицията си, обръщайки се към членове на ЕС, които изразиха резерви относно приемането на изключителен бюджет за възстановяване след пандемията.
Новият канцлер на Германия Олаф Шолц например е по-резервиран относно евентуална реформа на фискалните правила.
"Няма съмнение, че трябва да намалим нивата си на задлъжнялост. Но не можем да очакваме да направим това чрез по-високи данъци или неустойчиви съкращения на социалните разходи, нито можем да задушим растежа чрез нежизнеспособни фискални корекции", пишат Макрон и Драги.
Те продължават: "Трябва да имаме повече пространство за маневриране и достатъчно ключови разходи за бъдещето и да гарантираме нашия суверенитет."
"Дълговете, набрани за финансиране на такива инвестиции, които безспорно са от полза за благосъстоянието на бъдещите поколения и дългосрочния растеж, трябва да бъдат облагодетелствани от фискалните правила, като се има предвид, че публичните разходи от този вид всъщност допринасят за устойчивостта на дълга в дългосрочен план", подчертават още двамата ръководители.
Според кабинета на Макрон френският държавен глава се надява, че неформална среща на държавните и правителствените ръководители на страните членки на ЕС ще може да изготви "количествена оценка на инвестиционните нужди".
Правилата "ще трябва да се развиват съответно, включително правилата за конкуренция и търговия, но също и европейските бюджетни правила... които трябва да бъдат адаптирани към предизвикателствата на времето", посочват от Елисейския дворец.
В реч по-рано този месец Макрон очерта целите си, обещавайки, че Франция ще работи за изграждането на силен и "суверенен" Европейски съюз. Част от това ще доведе до реформа на Шенгенското пространство.