Франция наложи забрана за пътуване на 18 саудитски граждани, пряко участвали в убийството на саудитския журналист и дисидент Кашоги.

Тя призова за задълбочено разследване на убийството, но подчерта, че не одобрява смъртното наказание, пред което са изправени заподозрените.

В изявление, публикувано от френското външно министерство днес, убийството е определено като "престъпление от изключителна сериозност, което освен това противоречи на свободата на медиите и най-основните права".

Германия наложи санкции на 18 граждани на Саудитска Арабия за случая "Кашоги"

Германия наложи санкции на 18 граждани на Саудитска Арабия за случая "Кашоги"

Новината съобщи външният министър на Германия Хайко Маас

"Франция иска да бъде хвърлена цялата светлина относно начина, по който може да бъде извършен такъв акт. Очакваме от саудитските власти прозрачен, подробен и изчерпателен отговор", се изтъква в изявлението.

Кашоги, който пишеше за американския в. "Вашингтон пост", имаше американско гражданство и критикуваше остро саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, беше убит на 2 октомври, докато беше на посещение в саудитското консулство в Истанбул. Престъплението беше извършено от екип саудитски "килъри", които саудитските власти отричат да са изпращали, като твърдят, че те са действали на своя глава.

ЦРУ имало запис на Мохамед бин Салман да нарежда Кашоги да бъде накаран да замълчи

ЦРУ имало запис на Мохамед бин Салман да нарежда Кашоги да бъде накаран да замълчи

ЦРУ прихванало разговор между принца и брат му

След първоначалните опити да отрича каквото и да е участие, Рияд в края на краищата призна, че Кашоги е бил убит от въпросния екип, който обаче не бил действал по разпореждането на престолонаследника Мохамед бин Салман.

Убийството продължава да е голям международен скандал, като мнозина отхвърлят идеята, че синът и наследникът на саудитския крал, който е фактическият владетел на кралството, не е бил наясно с операцията, нещо повече - че такава операция изобщо е възможна без негова заповед.