57-годишният генерал-полковник Олександър Сирски е вторият по старшинство офицер в Украйна след Валерий Залужний, главнокомандващ на въоръжените сили на страната, но мнозина възлагат на него надеждите си за нов пробив във войната срещу Владимир Путин.
Това коментира в. "Гардиън".
От командния си пункт генерал-полковник Олександър Сирски, ръководител на сухопътните войски на Украйна, гледа с присвити очи и набръчкани вежди към простора от храсталаци и гори, който се простира пред него, докато щурмова група войници се опитва да премине през силно минирано поле.
"Това не е шоу" - казва Сирски. Мъжете, които тичат от окопа към бронираните машини, се подготвят за битка. Сцената, която се разиграва пред генерала във военен лагер в източната част на Украйна, е едно от финалните им упражнения - и има за цел да впечатли.
Именно Сирски ръководи отбраната на Киев през февруари и март миналата година, когато силите на Путин се насочиха към украинската столица с цел да обезглавят ръководството на страната. За усилията си той е обявен за Герой на Украйна - най-високото отличие в страната. "Не е спал три дни след 24 февруари", казва негов помощник.
На Сирски се приписва и изпълнението на плана за изтласкване на руската артилерия достатъчно далеч от североизточния град Харков, за да бъдат пощадени мирните жители, които живееха под постоянен огън, преди да се каже, че е ръководил контраофанзивата, която проби руските линии и освободи по-широк регион.
Но, както неотдавна съобщи "Икономист", "гениалността на Сирски е изправена пред съдбоносно предизвикателство".
В продължение на месеци се говореше за "пролетната" контраофанзива на Украйна. Чудесата на битките за Киев, Харков и след това освобождаването на северната част на Херсонска област накараха украинската общественост и западните столици да жадуват за повече слава или поне за някакви съживяващи знаци, че след 16 месеца войната може да бъде спечелена.
Русия провежда собствени офанзиви край град Кременна в Луганска област в източната част на страната, а във вторник е имало "тежки боеве" в Серебрянската гора, на границата с Донецка област, казва генералът.
Според него Кремъл е прехвърлил към Бахмут от юг части като 83-та щурмова десантна бригада, след като скъсването на язовир "Каховка" в южната Херсонска област е направило още по-трудно преминаването на река Днепър, което би било необходимо, за да може Украйна да освободи останалата окупирана територия там.
Преди две седмици започна тази толкова желана офанзива в източната част на страната под оперативното командване на Сирски. Тя върви трудно. Тази седмица Володимир Зеленски, макар да настояваше, че светът трябва да остави Украйна да изпълни собствения си боен план, призна, че напредъкът е "по-бавен, отколкото ни се иска".
"Руснаците се опитват да изземат инициативата, така че ситуацията е наистина трудна".
Нищо от това не е неочаквано, каза Сирски.
"Не трябва да подценяваме врага", казва той. "Противникът е предвидил и продължава да предвижда най-опасните направления на нашите движения и изгражда там силна отбрана, която е доста трудна за пробиване."
Запитан за ключа към успехите на Украйна след нахлуването на Путин, Сирски го отдава на мотивацията и обучението. "Тогава дори по-малкият брой може да разпръсне и е разпръснал по-многоброен враг", казва той. "Никога не съм се сражавал срещу по-малоброен враг; те винаги са ни превъзхождали по численост.
"И третият фактор е подробното планиране на всички наши операции и действия - много подробна подготовка. Планирането показва колко добре сме проучили особеностите на театъра на действие, колко добре използваме топографските особености. Разбира се, ние виждаме силните и слабите страни на противника и трябва да вземем предвид всичко това", припомни украинският генерал.
Освобождаването на Харковска област пък е завършено чрез разделяне и обхождане на войските на Путин в резултат на забелязана слабост в руските линии край град Балаклия по-рано през лятото. По това време Сирски дава приоритет на изтласкването на руснаците по-далеч от Харков, но по-късно през есента той се възползва от видяното.
"От юни командвах операцията на изток и обмисляхме възможностите си за контранастъпление, докато бяхме ангажирани в отбранителни боеве", казва той. "Още по време на първата операция обмислях бъдещите ни възможности именно в този район. Планирахме, оценявахме този район и беше ясно, че врагът има слаби места там".
Дали този път Сирски е намерил изход? Той е разбираемо предпазлив. "Ами, това е един непрекъснат процес - процесът на търсене", казва той. "Всички продължават да се учат, врагът го прави, както и ние. През цялото време виждаме как врагът променя тактиката си. Ако вземете за пример [руската частна наемническа групировка] "Вагнер", мога да ви кажа точно как коригираха тактиката си, когато в началото придвижваха части за щурмуване на нашите позиции, те бяха с размерите на рота или отряд, и как по-късно разпръснаха войниците си по-нарядко и промениха подредбата им... Всеки си прави изводите и никой не иска да бъде измамен по един и същи начин два пъти."
Най-близките му сътрудници описват Сирски като "военен открай докрай". Твърди се, че той става в 5,20 ч., за да направи един час физически упражнения преди началото на работния ден, и че не се интересува от материални неща. "Спя по четири часа и половина на нощ", казва той. А преди пълномащабната война? "Може би пет часа", смее се той. "Пет и половина в неделя." Известно е, че когато прави седмичните си посещения на фронтовата линия, той прави снимки на залези и ги споделя с колегите си. Все още намира време да чете, макар че това е нещо като празник на автобуса: на нощното шкафче в момента са съчиненията на пруския генерал Карл фон Клаузевиц.
Украинският военен отбелязва, че ЧВК "Вагнер" е ефективна, защото нейните войници се страхуват. Те знаят, че ако не изпълнят задачата просто ще бъдат разстреляни.
Приема се, че украинските военни са изградили от нулата 12 нови бригади за офанзивата, като девет от тях са оборудвани от западните съюзници. Смята се, че само три от тях са били ангажирани в битката досега. Сирски запазва най-интригуващия си коментар за накрая.
"Всеки иска да постигне голяма победа незабавно и наведнъж", казва той. "И ние също искаме. Но трябва да сме подготвени този процес да отнеме известно време, защото от всяка страна са масирани много сили, много материални средства и много инженерни препятствия. Основните ни сили все още не са се включили в бойните действия и в момента търсим, сондираме слаби места в противниковата отбрана. Всичко все още е пред нас", загадъчно отбелязва Сирски.