Германското правителство реши да се откаже от закона за "обида на царска особа", с който турският президент Реджеп Тайип Ердоган се опита да си послужи срещу популярен германски телевизионен сатирик, съобщава "Франс прес".

Правителството на канцлера Ангела Меркел реши да премахне от 1 януари 2018 г. рядко влизал в употреба текст от Наказателния кодекс, който забранява обидата на институции или представители на чужди държави.

Ердоган пак погна германския комик, заведе дело срещу него в Хамбург

Ердоган пак погна германския комик, заведе дело срещу него в Хамбург

Турският президент не се отказва

"Идеята за "обида на царска особа" датира от отдавна отминала епоха, тя вече не е част от нашето наказателно право", коментира правосъдният министър Хайко Маас, допълвайки, че "регламентът е отживелица и ненужен".

По думите на Маас, държавни глави и правителствени ръководители все пак ще могат да се защитават срещу клевета, "но не повече или по-малко от всеки друг човек".

Ердоган подаде наказателна жалба по силата на закона - като наказанието е до три години затвор - срещу германския телевизионен комик Ян Бьомерман, който го бил обидил, според турския държавен глава, в "клеветническо стихотворение".

Скандалът влоши отношенията между Берлин и Анкара в момент, когато Турция беше от жизненоважно значение за Европейския съюз за спирането на масовия поток от мигранти от Близкия изток към Европа, особено към Германия.

В стихотворението, изрецитирано през март миналата година по германската обществена телевизия, Бьомерман обвини Ердоган в содомия и гледане на детска порнография, по-късно признавайки, че е провокирал умишлено, за да види докъде се простират границите на свободата на словото в Германия.

Меркел след това разреши започването на наказателно производство срещу Бьомерман, решение, което скандализира правозащитни организации.