Германското правителство и консервативната опозиция се споразумяха за отпускането на 100 млрд. евро за модернизиране на армията предвид заплахата от страна на Русия, съобщава "Франс прес".
Беше договорено създаването на специален фонд за военни поръчки, който ще позволи на Берлин да постигне и целта, поставена от НАТО за изразходване на 2% от БВП на страните членки за отбрана.
Сделката, която изисква изменение на бюджетните правила в националната конституция, беше постигната след седмици на трудни преговори между партиите от управляващата коалиция и консерваторите на бившия канцлер Ангела Меркел.
Три дни след началото на руската инвазия в Украйна през февруари канцлерът Олаф Шолц обеща специален бюджет от 100 млрд. евро за превъоръжаване на германската армия и модернизиране на остарялото й оборудване през следващите няколко години.
Критиците обаче обвиняват Шолц в плахост в подкрепата си за Киев и в това, че не е предприел достатъчно конкретни действия по отношение на доставките на оръжие.
Извънредният фонд ще бъде финансиран чрез допълнителен дълг. За целта обаче е необходимо да се заобиколи правилото за "дълговата спирачка", залегнало в Конституцията, което ограничава държавните заеми. Именно поради тази причина правителството се нуждаеше от подкрепата на консервативната опозиция, за да събере мнозинство от две трети в парламента, необходими за приемане на конституционната поправка.
Средствата ще бъдат внесени в специален фонд извън националния бюджет.
Освобождаването на предвидените 100 млрд. евро за армията е сериозен обрат за Германия, която през последните години отлага изпълнението на ангажиментите си за разходи на НАТО, предизвиквайки критики по-специално от Вашингтон.
След края на Студената война Германия значително намали числеността на армията си - от около 500 000 души през 1990 г. до едва 200 000 души към днешна дата.
По-малко от 30% от германските военноморски кораби са били "напълно оперативни" според доклад, публикуван през декември за състоянието на армията. Много от изтребителите в страната са негодни за летене.
Инвазията в Украйна обаче подтикна към действие страната, прегърнала пацифизма след ужасите на нацистката ера.
Опако
на 31.05.2022 в 16:39:53 #3Европа дълги години се осланяше на САЩ за своята защита. Това й позволяваше да инвестира в мирното си развитие много повече. Сега, за съжаление, военните бюджети ще бъдат раздути отново.
Ohliovski_reboot
на 31.05.2022 в 00:51:59 #2Вместо тези пари да отиват за инвестиции, за благото на хората и др. Богоугоден дела, сега ще ги налеят в оръжейната индустрия ---------------------- Е па отбраната е богоугодно дело, а и нали у оражейната индустрия ора работат.
linkaln
на 30.05.2022 в 22:53:25 #1Само че модернизация неозначава непременно увеличаване на военната мощ там е проблема с Германия която се превърна в играч който не хапе