Михаил Горбачов, последният съветски лидер, предупреди да не се изгражда нова физическа или невидима стена между Русия и Запада, 30 години след падането на Берлинската стена, пише "Ройтерс".
В писмени коментари до "Ройтерс" преди годишнината от падането на Стената на 9 ноември 1989 г. Горбачов обвини Вашингтон - бившият враг на Москва от Студената война - в унищожаването на архитектурата за контрол на ядрените оръжия, която държи света в безопасност.
Горбачов, който вече е на 88 години, изигра ключова роля в събитията, водещи до падането на Берлинската стена и до края на Студената война като генерален секретар на Съветската комунистическа партия, а по-късно бе и президент на Съветския съюз.
Горбачов обяви изтеглянето на съветските войски от държави в Централна и Източна Европа, които бяха доминирани от Москва в продължение на десетилетия, и даде да се разбере, че няма да се намесва във вътрешните работи на тогавашната Германска демократична република (ГДР).
Горбачов също се погрижи, съветските войски, намиращи се в ГДР, да останат в казармите си и по-късно се съгласи да разреши на Германия да се обедини отново.
В нощта на 9 ноември 1989 г. граничната полиция в Източна Европа отвори пропускателните пунктове в Берлинската стена, които бяха издигнати през 1961 г., а източните берлинчани се изсипват в западен Берлин.
Три десетилетия по-късно и страдащ от прекъснати здравословни проблеми, Горбачов заяви, че е загрижен за тежкото състояние на отношенията Изток-Запад и по-специално от липсата на диалог между Вашингтон и Москва относно ядрените оръжия.
Той се позова на решението на Вашингтон да се оттегли от знаковия пакт за ядрени ракети от 1987 г., Договора за ядрени сили със среден обсег, който той договори с тогавашния президент на САЩ Роналд Рейгън.
Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да се оттегли от него през август "не беше на велик ум", заяви Горбачов.
Но въпреки критиките си към външната политика на САЩ, Горбачов предупреди да не се хвърлят реални или невидими бариери в стил "Студена война", подобни на Берлинската стена, за да се формализират различията между Изток и Запад.
"Всяка стена е опит да се запечатваме от истинските проблем, като не ги решавам и затова съм срещу стени. А в Европа съм против разделителни линии или някакви "железни завеси", заяви Горбачов пред "Ройтерс".
"Колкото и опасна да е настоящата ситуация, не мисля, че това е проиграване на Студената война. Няма идеологическа борба между Русия и Запада. Но има икономически връзки, свобода на движение, комуникация и културно сближаване. Така че съм убеден, че може да се избегне нова Студена война."
Горбачов, който ръководи Съветския съюз от 1985 г. до 1991 г., пътуваше много и прекарваше част от свободното си време в Германия в своето имение.
Но той обясни, че все още живее в Русия, никога не я е напускал за постоянно и все още се интересува от това, което руснаците мислят за него, въпреки по-голямата му популярност на Запад, отколкото у дома.
В Русия той все още е обвиняван от някои за това, че управлява краха на Съветския съюз, последван от смазваща икономическа криза.
Все още слушан от някои в Кремъл, заради богатия си опит в управлението на отношенията с Вашингтон и ролята му за прекратяване на Студената война, Горбачов сега рядко е виждан публично.
При рядка публична изява през ноември миналата година в московско кино, да гледа документален филм за собствения си живот, трябваше да му помагат физически, за да ходи.
Припомняйки падането на Берлинската стена и обединението на Германия, Горбачов заяви, че скоростта на събитията по това време е изненадала него и други световни лидери.
"Самата история вървеше напред с невероятна скорост. В градовете на ГДР тълпите се събраха на площади и изразиха своите виждания. Стана ясно, че нещата се движат към обединение много по-бързо, отколкото някой очакваше", обясни той.
Горбачов заяви, че заслужава известно признание за факта, че обединението на Германия преминава без кръвопролития.
"По това време 380 000 от нашите (съветски) войници бяха на територията на ГДР. Наредено им бе да останат в казармата си. Един невероятно сложен процес премина без кръвопролития. Мисля, че заслужавам признание за това", допълва той.
58eng
на 02.11.2019 в 01:45:02 #7Ей,Коми,голяма гума бе,негодяй блядски
58eng
на 02.11.2019 в 01:28:20 #6Ако имаш пледвид митичнити изкопаеми на Сибир-дръжте си ги и ги пазете за китайците,ако се заинтерисуват
58eng
на 02.11.2019 в 00:34:29 #5Вие не сте като нас-доста по-мръсни сте и по -бедни. А сте по-бедни ,защото крадете от собствените си хора,поради липса на възможности да крадете от другите.Сорри!
58eng
на 01.11.2019 в 23:32:14 #4Не можеш без лъжа...Няма защо да те клонират,ти си си техен,блядски! А за нас не се грижи-ей в Мозамбик пак са гръмнали няколко от твоите- това соц човека за нищо го нямате
58eng
на 01.11.2019 в 22:23:40 #3Доста чебурашки се изместиха тук,зер ние бяхме малката Америка за тъмната руска душа
58eng
на 01.11.2019 в 02:28:37 #2Какво те интересуват тебе българите,бляд нещастна? Гледай си спасението,че малко остана...
halo
на 31.10.2019 в 19:25:42 #1Горбачов се опитва да спаси народа си от режима на Путин. Да не се повтаря историята....