Управляващата хунта в Нигер и различни обществени групи там призоваха страната да се мобилизира и да отблъсне чуждата намеса в управлението си, съобщава "Асошиейтед прес".

"Говорим за незабавното напускане на всички чужди сили", каза Махаман Сануси, временен координатор на групата на гражданското общество M62, която организира протеста.

Организираният протест по темата съвпада с деня на независимостта на Нигер от нейния бивш колониален владетел, Франция. През последната седмица значително нараснаха антифренските настроения в страната. Припомняме, че по това време президентът Мохамед Базум беше свален в столицата Ниамей. Очакват се протести в целия град.

В момента Франция има 1500 войници в Нигер, които провеждат съвместни операции с нейните военни. Съединените щати и други европейски страни са помагали за обучението на войските на нацията в усилията за борба с джихадисти, свързани с Ал Кайда и групировката "Ислямска държава" в африканския регион Сахел.

Нигер отваря отново границите си с няколко съседни държави седмица след преврата

Нигер отваря отново границите си с няколко съседни държави седмица след преврата

По-конкретно с Алжир, Буркина Фасо, Мали, Либия и Чад

В обръщение към нацията вчера, новият военен лидер генерал Абдурахман Чиани разкритикува съседните страни и международната общност и призова населението да бъде готово да защитава нацията.

Чиани каза, че Нигер ще се изправи пред трудни времена и нарече суровите санкции, наложени миналата седмица от Икономическа общност на западноафриканските държави (ECOWAS), незаконни, несправедливи, нечовешки и безпрецедентни.

Припомняме, че ECOWAS заплаши, че ще използва сила, ако сваленият президент Мохамед Базум не бъде освободен и възстановен на поста до 6 август.

Десетки хора от организации на гражданското общество, професионални групи и синдикати разговаряха с лидерите на преврата за тяхната визия за страната, по време на закрита среща вчера. Според Сануси от M62, който също присъства на срещата, хунтата е говорила за своите приоритети за нацията, които включват предпазването ѝ от насилие.

Друг член на гражданското общество, който е пожелал да остане анонимен, твърди, че са напуснали срещата, чувствайки се загрижени. По думите му той и съмишлениците му са останали с впечатление, че френската армия скоро ще бъде прогонена и че членове на групи на гражданското общество ще помогнат на хунтата това да се случи.

Дори ако хунтата поиска изтеглянето на френските войски, както по-рано е станало в съседните Мали и Буркина Фасо, това няма да има значение. Това каза Ан-Клер Лежандр, говорителка на френския външен министър по време на пресконференция вчера. Според нея от Франция признават само конституционният ред и легитимността на президент Базум.

Преди демонстрацията днес френското посолство в Ниамей поиска от правителството на Нигер да вземе всички мерки, за да гарантира сигурността и защитата му. Миналата седмица посолството беше нападнато от протестиращи.

За сега от Нигер не са казали дали възнамеряват да се съюзят с Москва.

С нарастването на напрежението в столицата и региона много европейски страни обявиха евакуации на своите граждани.

До късно вечерта в сряда близо 1000 души са заминали с четири полета и е в ход пета евакуация, съобщи френското министерство на външните работи.

И САЩ започна да евакуира своите поданици от Нигер

И САЩ започна да евакуира своите поданици от Нигер

Въпреки частичната евакуация посолството на страната в столицата Ниамей ще остане отворено

Санкциите, обявени от ECOWAS, включват спиране на енергийни транзакции с Нигер. Според Международната агенция за възобновяема енергия страната получава до 90% от електроенергията си от съседна Нигерия.

По-рано тази седмица преносът на електроенергия от Нигерия към Нигер беше прекъснат, каза служител в една от основните електрически компании в Нигерия, говорейки при условие за анонимност. Той не изясни каква част от тока, който Нигер ползва е прекъснат.

Вчера партията на президент Базум обвини хунтата, че е спряла електричеството в резиденцията му.