Първите военни самолети, превозващи предимно европейски граждани, евакуирани от Нигер, кацнаха в Париж и Рим в сряда, като се очаква Франция и други страни да извозят своите граждани от западноафриканската страна след преврата миналата седмица, предава Ройтерс.

Военна хунта свали от власт демократично избрания президент на Нигер Мохамед Базум и неговото правителство на 26 юли. Поради риска от ескалация на конфликта Франция, бившата колониална сила, управлявала Нигер, Италия и Испания заявиха, че ще евакуират гражданите си по въздух.

Първият френски полет излетя от Нигер във вторник вечерта и кацна в Париж рано в сряда с 262 души на борда, според журналисти от Ройтерс.

Италиански военен самолет, превозващ 87 евакуирани от Нигер, пристигна в Рим рано в сряда, според журналисти на Ройтерс на летището.

В самолета са пътували 36 италианци, както и 21 граждани на САЩ, четирима българи, двама австрийци и по един гражданин на Великобритания, Нигер, Унгария, Сенегал и Нигерия, както и военнослужещи.

В Министерство на външните работи бе получен сигнал от българска туристическа агенция за четирима сънародници на територията Нигер, нуждаещи се от евакуация. МВнР съобщи, че е предприело конкретни действия в тясна координация с партньорите от Европейския съюз за намиране на варианти за евакуация на българските граждани, без да бъде рискуван техният живот.

В резултат на съвместните действия, рано сутринта на 2 август четиримата български граждани напуснаха Нигер с полет, организиран от Италия, и вече кацнаха в Рим.

МВнР благодари на нашите партньори от ЕС и най-вече на Италианската република и Френската република, както и на Европейската служба за външна дейност за оказаното съдействие, което допринесе за своевременното и безпрепятствено прибиране на сънародниците ни.

Очаква се Франция да извърши още полети за евакуация в сряда.

Франция отрече да планира военна намеса в Нигер

Франция отрече да планира военна намеса в Нигер

След обвиненията на хунтата