Хамид Карзай отстоява идеята си талибаните да имат участие в управлението н страната.

Одобрен е план за предаване на контрола на редица афганистански провинции на местните сили за сигурност. Планът предвижда срок до края на 2010 началото на 2011 година. Това стана ясно в заключително комюнике от срещата за Афганистан, която се проведе в Лондон.

Участващите във форума представители на повече от 70 страни са обсъдили и одобрили плана на НАТО и страните партньори за поетапно предаване на контрола на афганистанските сили провинция по провинция.

Вече се появиха информации, че може да се състоят преговори с представители на умерените талибани.

Очаква се също страните донори да учредят специален фонд за постепенна интеграцияна членовете на движението Талибан в афганистанското общество.

Планът на Президента Карзай за привличане на своя страна на редовите бойци талибани вече получи принципното одобрение на западните страни, които обаче очакват да бъдат запознати с детайлите.

Президентът Хамид Карзай отговаря на въпроси на студенти заедно с премиерът Гордън Браун.

И двамата лидери подчертаха, че предложението за преговори ще бъде отправено само към талибани, които са далеч от екстремизма и са готови да се откажат от насилието.

Това, което се знае на този етап, е идеята да се предлага работа и финансова подкрепа на талибани, както и да се вземат мерки за тяхната защита от отмъщение.

Самият Карзай също предложи част от ръководството на движението „Талибан" да бъде включено в политическия живот на страната, но именно тази идея предизвиква най-сериозно недоверие в западните страни.

Според много военни анализатори в момента успехът е на страната на талибаните, въпреки разширяващото се международно военно присъствие в страната.

Припомняме, след като американският президент Барак Обама обяви новата си стратегия за Афганистан, няколко страни увеличиха контингента си в съзвучие със съюзниците си.

Особено в последните месеци атаките на талибаните зачестяват и стават все по-кръвопролитни. Миналата седмица в Кабул бе осъществена атака, която имаше за цел президентската резиденция и правителствени сгради.

Самата политическа обстановка също не е спокойна след като за втори път президента Карзай не успя да получи подкрепа за предложения кабинет. Самото избиране на Карзай за втори мандат бе съпътствано от скандали, а парламентарните избори в страната бяха отложени с месеци.