Кандидатът за президент на Демократическата партия за президент и настоящ вицепрезидент на САЩ Камала Харис отказа да каже дали би подкрепила стремежа на Украйна да се присъедини към НАТО, ако бъде избрана. Но обеща, че ще настоява, че лидерите на Киев са част от преговорите на САЩ с Владимир Путин за прекратяване на продължаващия конфликт.
Това каза тя в интервю за 60 минути на CBS News, излъчено в понеделник, съобщава "Блумбърг".
Украинският президент Володимир Зеленски се опита да получи покана от САЩ да се присъедини към военния съюз, вярвайки, че това ще осигури лост в усилията му да преговаря за прекратяване на войната в страната му.
Администрацията на Байдън досега е казвала, че подобна покана би била по-дългосрочно предложение, което ще изисква от Украйна да укрепи отбранителните си способности и вътрешните си институции, но се очаква темата да надвисне над срещата между Зеленски, президента на САЩ Джо Байдън и други световни лидери по-късно тази седмица в Германия.
Харис, попитана дали би подкрепила усилията за разширяване на НАТО, за да включи Украйна, каза, че е сред "въпросите, с които ще обсъдим, когато му дойде времето. "
"В момента ние подкрепяме способността на Украйна да се защитава срещу непровокираната агресия на Русия", каза тя.
Все пак Харис подчерта, че не би желала да се срещне на четири очи с руския президент Путин, за да преговаря за прекратяване на конфликта.
"Не без Украйна, каза Харис. Украйна трябва да има думата за бъдещето на Украйна."
Интервюто с вицепрезидента на САЩ беше излъчено ден след като словашкият премиер Роберт Фицо каза, че ще блокира присъединяването на Украйна към алианса, като с това потвуърди вече известна позиция. Съгласно устава на алианса новите членове изискват единодушното съгласие на съществуващите партньори.
Това дойде и след като републиканският опонент на Харис, Доналд Тръмп, каза, че ще се стреми да сложи край на войната между Украйна и Русия, като се обади директно на Путин в дните след като е избран да сключи сделка.