Хиляди в Каталуния за пореден ден се обединяват в подкрепа на независимостта на региона от Испания, което доведе и до сблъсъци с полицията, съобщава БиБиСи.

Протестиращи започнаха да палят и се опитаха да щурмуват правителствени сгради в Барселона, регионалната столица. Каталунците реагираха на осъждането в понеделник на девет каталунски сепаратистки лидери.

Говорител на регионалното правителство на Каталуния Меритксел Будо заяви, че те съчувстват и разбират гнева на протестиращите.

Междувременно испанските власти обясняват, че разследват кой координира хаоса. Полицията в Испания съобщи, че в сряда са арестувани 51 души в цяла Каталуния.

Десетки ранени след протестите в Барселона

Десетки ранени след протестите в Барселона

Стотици полети са отменени

"Около 40 000 души взеха участие в Барселона и 9 000 в сепаратистката крепост Жирона", обяснява полицията.

Съобщава се, че протестиращите използват приложение, известно като "цунами демократи", което ги насочва къде да протестират в каталунските градове.

В Барселона използваха сълзотворен газ и силите за борба с безредиците атакуваха протестиращи, които се опитваха да влязат в правителствени сгради.

Местните медии съобщават, че девет души са лекувани от медицински служители.

Съобщава се и за протести в каталунските градове Жирона и Тарагона.

Лидерите, подкрепящи независимостта - които контролират каталунското регионално правителство - обясняват, че ще продължат да настояват за нов референдум за отцепване от Испания.

Нов вот за референдум в Каталуния е неизбежен, вярва осъден каталунски лидер

Нов вот за референдум в Каталуния е неизбежен, вярва осъден каталунски лидер

Жункерас също потвърди, че с другите осъдени каталунски лидери ще внесат случая си в Европейския съд по правата на човека в Страсбург

Националната и регионалната полиция арестува 29 души в провинция Барселона, 14 в провинция Тарагона и осем в Лейда, съобщава Министерството на вътрешните работи на Испания.

Министерството заяви, че 72 полицаи са ранени при сблъсъците, включително няколко, които са със счупени кости.

Високоскоростен влак между Барселона и Фигерес, град недалеч от френската граница, е блокиран поради саботаж, се казва в съобщение на централното правителство.

Няколко улици в Барселона са бликирани, тъй като се почистват отломки от 157 пожара, подпалени за една нощ.

Продължават протестите в Каталуния

Продължават протестите в Каталуния

След издадените присъди на регионалните лидери

Протестите започнаха, след като девет лидери получиха присъди между 9 и 13 години затвор от Върховния съд на Испания.

Сепаратистите бяха осъдени за подбуждане заради ролята им в референдум за независимост през 2017 г., който Испания обяви за незаконен.

Други трима бяха признати за виновни в неподчинение и глобени, но не и затворени. Всички 12 подсъдими отрекоха обвиненията.

Джоан Тарда, бившата заместник-лидер на про-каталунска партия за независимост, призова за мирни протести.

"Няма нищо по-смъртоносно за независимостта от комбинацията между насилствени акции на малцинството на улицата и неконтролираната полицейска сила", обяснява Тарда.

Испания издаде европейска заповед за арест на Карлес Пучдемон

Испания издаде европейска заповед за арест на Карлес Пучдемон

Пучдемон напусна Испания след неуспешния опит за отделяне на Каталуния от страна през 2017 г.

В понеделник хиляди протестиращи блокираха пътища до летището в Ел Прат в Барселона - основен транспортен център.

Повече от 100 полета бяха отменени, тъй като демонстрантите се сблъскаха с полицейски сили в сградите на терминала.

Каталунските националисти отдавна се оплакват, че техният регион, който има отделна история, датираща почти 1000 години, изпраща твърде много пари в по-бедните части на Испания, тъй като данъците се контролират от Мадрид.

В заможният регион в североизточната част на Испания живеят около 7,5 милиона души със собствен език, парламент, флаг и химн.

През септември походът в Барселона в подкрепа на независимостта на Каталуния от Испания привлече около 600 000 души.

Премиерът на Испания призова за „нова глава” в отношенията с Каталуния

Премиерът на Испания призова за „нова глава” в отношенията с Каталуния

Днешното решение потвърждава поражението на движение