Под тежкото зимно небе мрачно мълчаливата опашка от хора се простира зад ъгъла на павилиона на Байрам Думан, който предлага хляб с намаление за истанбулчани, ударени от икономическото неразположение на Турция, пише "Франс прес" в свой репортаж.
Културната и историческа столица на Турция предлага по-евтин хляб за бедните в магазините Halk Ekmek ("Хлябът на народа") от 1978 г.
Но с покачването на цените на ежедневните стоки, докато Турция се бори с една от най-тежките си икономически кризи от десетилетия, Думан казва, че опашките са особено дълги тази година.
"Цените се повишиха значително в пекарните. Хора продължават да идват", казва 50-годишният мъж.
Опашките са тревожна гледка за президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който се опитва да се бори с инфлацията чрез намаляване на лихвените проценти.
Както прогнозираха икономистите, решението на Ердоган не работи.
Страните обикновено повишават лихвите по заемите, за да забавят харченето и да намалят цените - смесица от политики, която турският държавен глава, благочестив мюсюлманин, отхвърля, позовавайки се на ислямските закони срещу лихварството.
Според официални данни, които мнозина турци започват да поставят под съмнение, цените миналия месец са се повишили с 21 процента в сравнение с ноември 2020 г.
Икономистите очакват този процент почти да се удвои до началото на следващата година заради рязкото обезценяване на лирата, което прави вноса много по-скъп.
Но по-високите цени вече са налице в турските магазини, където основни стоки като слънчогледово олио, яйца и масло струват приблизително двойно повече отпреди година.
Проправителствените медии обвиняват града, който се управлява от кмета на опозицията Екрем Имамоглу, че политизира опашките за хляб преди изборите, които трябва да се проведат в средата на 2023 г.
Един вестник твърдеше, че Имамоглу играел "мръсна игра", като затваря много от магазините за хляб с намаление, което прави опашките по-дълги в съществуващите.
Градът възразява, че всъщност произвежда повече хлябове с намаление от всякога, като допълнително ги продава в някои супермаркети.
Ала опашките са дълги и в други големи градове, включително в столицата Анкара.
След като чакат в търпеливо мълчание под дъжда около 10 минути, повечето клиенти на Думан си тръгват с четири или пет хляба в прозрачни найлонови торбички.
Скривайки се под качулки и чадъри, малцина желаят да говорят с репортери за това какво ги е изкарало по студените улици в търсене на най-евтиния хляб в Турция.
Хлябовете се продават за 1,25 лири (10 американски цента, под 20 стотинки), около половината от цените на повечето обикновени хлябове.
Спестяванията може да изглеждат оскъдни - около 25 цента за пет хляба - но те се сумират в страна, където повече от 40 процента от хората получават официалната минимална заплата.
Изправен пред перспективите за най-тежките избори в своето 19-годишно управление, Ердоган миналата седмица повиши минималната месечна заплата от 2826 на 4253 лири - около 340 долара (300 евро) по текущия обменен курс.
Въпреки увеличението, минималната заплата все още е по-ниска от 380 долара, на колкото възлизаше в началото на годината.
Икономистите също така се притесняват, че 50-процентното увеличение на заплащането на толкова много хора ще направи проблема с инфлацията в Турция още по-лош.
Spotlight
на 23.12.2021 в 02:27:59 #1Изкензах едно върху №1.