Хунтата в Нигер назначи ново правителство през нощта, налагайки своя дневен ред преди срещата на върха в четвъртък на регионалните лидери, които поискаха военните в Нигер да се оттеглят от властта, предава Ройтерс.
Държавните глави на страните от Западна Африка се срещат в Нигерия и имат за цел да договорят план за действие за Нигер, където лидерите на преврата отказаха да се оттеглят въпреки заплахата на блока, че може да използва сила за възстановяване на демокрацията.
Махаман Руфай Лауали, цитиран като "генерален секретар на правителството", прочете 21 имена по държавната телевизия, без да уточнява каквито и да било допълнителни планове.
Трима лидери на преврата бяха обявени за министри на отбраната, вътрешните работи и спорта. Бившият министър на финансите Али Махамане Ламине Зейне, който беше обявен за министър-председател в понеделник, беше назначен за министър на финансите в новото правителство.
Предишното правителство на Нигер имаше 43 министри. Никой от тях не е бил военен.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази загриженост за състоянието на сваления президент Мохамед Базум и семейството му, след като неговата партия съобщи, че са били задържани в президентската резиденция без електричество или течаща вода и са прекарали дни без прясна храна.
"Генералният секретар... още веднъж призовава за неговото незабавно, безусловно освобождаване и възстановяването му като държавен глава", каза говорител на ООН в сряда.
Срещата в нигерийската столица Абуджа може да се окаже ключов момент в противопоставянето. Очаква се лидерите на блока да се договорят за следващите стъпки, които биха могли да включват военна намеса - нещо, което служител на Западноафриканския съюз ECOWAS каза, че би било крайна мярка.
Пратеници на нигерийския президент и председател на ECOWAS Бола Тинубу се срещнаха с лидери на преврата в столицата Ниамей в сряда, предлагайки искрица надежда за диалог, след като предишните мисии бяха отхвърлени.
Всяка ескалация би дестабилизирала допълнително региона на Сахел в Западна Африка, един от най-бедните в света, където продължаващ ислямистки бунт прогони милиони от домовете им и предизвика глад.
Превратът беше предизвикан от вътрешно-политически проблем , но се превърна в международно преплитане, като ECOWAS, ООН и западните държави оказват натиск върху хунтата да се оттегли, докато военните правителства в съседните Мали и Буркина Фасо обещаха да я защитават.
Евентуалната военна намеса повдигна въпроси дали Съединените щати могат да запазят военното си присъствие от 1100 души военен персонал в Нигер, което според официални лица и анализатори е било от ключово значение за борбата с ислямистките бойци в района на Сахел.
Усложняващ фактор може да бъде всяко решение на лидерите на преврата в Нигер да потърсят помощ от руската група "Вагнер", която САЩ определиха като транснационална престъпна организация. Шефът на "Вагнер", Евгений Пригожин, приветства преврата в Нигер и каза, че неговите сили са на разположение, за да възстановят реда.
Нигер обвини Франция в сряда, че е нарушила въздушното й пространство, атакувайки военен лагер и освобождавайки "терористи", за да подкопаят реда в страната. Париж отрече обвиненията.