Законодателите в автономната Република Сръбска в Босна и Херцеговина (БиХ) приеха в четвъртък проектозакон, който обозначава групите с нестопанска цел, финансирани от чужбина, като "чужди агенти", въпреки критиките от опозицията, граждански организации и западни дипломати, предава Ройтерс.

Законът предвижда създаването на специален регистър на работещите в региона организации с нестопанска цел, които се финансират от чужбина, където да бъдат вписани като "агенти на чуждо влияние", и изисква прозрачност за работата им.

Граждански организации заявиха, че законопроектът е моделиран по руски закон от 2012 г., който Москва широко използва за репресии срещу гражданското общество и независимите медии.

Министърът на правосъдието на Република Сръбска република Перо Букейлович каза, че без подобно законодателство правната система и конституционната структура на региона ще бъдат подкопани.

Законът беше предложен от управляващия Алианс на независимите социалдемократи (SNSD), воден от лидера на босненските сръбски националисти Милорад Додик, който формира парламентарно мнозинство заедно с техните коалиционни партньори. Той ще бъде предмет на обществено обсъждане 30 дни преди да влезе в сила.

Депутатите от опозицията заявиха, че законопроектът е антидемократичен и ще тласне страната във все по-авторитарна посока.

Додик отива на посещение в Русия през ноември

Додик отива на посещение в Русия през ноември

Президентът на Република Сръбска е известен съюзник на Путин

Европейският съюз и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) призоваха депутатите да отхвърлят законопроекта, заявявайки, че той има за цел да "сплаши и потисне организациите на гражданското общество, като заклейми техните представители като "чуждестранни агенти".

Съгласно законопроекта на неправителствените организации се забранява да участват в каквато и да е политическа дейност, включително да предлагат всякакви политически документи или промени в законодателството на институции или политически представители.

Проруският политик Милорад Додик отхвърли обвиненията, че законът е моделиран по руското законодателство. Той каза, че правилата се основават на Закона за регистрация на чуждестранни агенти на Съединените щати, който обхваща предимно лобисти, работещи директно за чужди правителства.

Република Сръбска, която заедно с Босненско-хърватската федерация съставлява Босна и Херцеговина след войната от 1992-1995 г., прие закон през юли, който отново криминализира клеветата въпреки протестите на журналистическите асоциации и международната критика.

Приемането на този нов проектозакон ще доближи Република Сръбска до авторитарните режими, отколкото до европейските демокрации, каза ЕС, предупреждавайки, че той противоречи на ангажиментите на региона за напредък в европейската интеграция и приоритетите на гражданското общество и медийните свободи.

Милорад Додик иска Босна и Херцеговина в БРИКС, а не в ЕС

Милорад Додик иска Босна и Херцеговина в БРИКС, а не в ЕС

Поредна спорна изява на босненския сръбски лидер