Държавната агенция за разследване и защита на Босна и Херцеговина (SIPA) направи опит късно в сряда да арестува сепаратисткия лидер Милорад Додик, президент на автономната Република Сръбска, но бе възпрепятствана от въоръжените сили за сигурност на региона. Това потвърди говорителката на агенцията Йелена Мьовчич пред "Ройтерс".

Съдът в Сараево издаде заповед за арест на Додик и двама негови приближени, след като те игнорираха призовки във връзка с разследване за нарушаване на конституционния ред чрез сепаратистко законодателство, временно спряно от Конституционния съд на страната.

Въпреки издадената заповед, Додик продължи да се движи свободно из територията на Република Сръбска, придружаван от въоръжени антитерористични части на регионалната полиция. както и да пътува в чужбина - в Израел. В сряда той пристигна в Източно Сараево — в близост до централата на SIPA — но агенцията не успя да изпълни ареста.

"Офицери на SIPA се опитаха да изпълнят съдебната заповед и да арестуват президента на Република Сръбска Милорад Додик в Източно Сараево. Служители на полицията на РС ги предупредиха, че ще използват сила, ако продължат", заяви Мьовчич.

Според очевидци от "Ройтерс", пред правителствената сграда в града е имало само членове на полицията на Република Сръбска, без присъствие на държавни агенти.

Вучич: Всяко решение за ареста на Додик би било катастрофално за целия регион

Вучич: Всяко решение за ареста на Додик би било катастрофално за целия регион

Вучич изтъкна, че ситуацията в региона е тежка

Додик предизвика най-сериозната политическа криза в Босна след войната от 1990-те, след като през февруари беше осъден на една година затвор и отстранен от политиката за шест години, заради отказ да спазва решения на международния върховен представител в страната.

Конфликтът противопоставя Додик, подкрепен от Русия и Сърбия, на САЩ и Европейския съюз. Вашингтон и Лондон вече наложиха санкции срещу него за нарушаване на условията на мирното споразумение от Дейтън.

През март съдът издаде и международна заповед за арест, след като Додик напусна страната въпреки вътрешната забрана. Интерпол обаче отказа да публикува т.нар. "червена бюлетина".

Германия и Австрия също обявиха, че забраняват достъпа на Додик и неговите сътрудници до териториите си, обвинявайки го в заплаха за сигурността на региона.

Додик няма да се оттегли и не вярва да бъде арестуван

Додик няма да се оттегли и не вярва да бъде арестуван

След последните събития в Босна