Позицията на Индонезия относно Южнокитайско море остава непроменена и страната ще реагира по подходящ начин, за да защити територията си. Това заяви говорителят на външното министерство Рой Соемират, цитиран от "Ройтерс".

Той направи изявлението си, след като кораб на китайската брегова охрана прекъсна проучване на държавната енергийна компания на Джакарта.

Миналата седмица Индонезия съобщи, че е прогонила кораба на китайската брегова охрана три пъти само за няколко дни, след като присъствието му във води на повече от 1500 км от континенталната част на Китай провали проучването на кораб, нает от Pertamina.

Китай претендира за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море и защитава претенциите си чрез армада от кораби на бреговата охрана, някои от които са обвинявани от съседните страни в агресивно поведение и в опити да нарушат енергийните и риболовните дейности.

Китайски кораб прогонен от водите не Индонезия за втори път тази седмица

Китайски кораб прогонен от водите не Индонезия за втори път тази седмица

Той попречил на проучване на държавната енергийна компания Pertamina в Южнокитайско море

"По отношение на Южнокитайско море нищо не се променя от индонезийското правителство. Ще направим каквото е подобаващо", изтъкна Соемират, попитан дали отблъскването на китайския кораб е знак, че новият президент Прабово Субианто ще бъде по-настоятелен в защитата на суверенитета на Индонезия.

"Търсим потвърждение и обмен на информация. Динамиката на място ще включва толкова много страни", посочи той.

Корабите на китайската брегова охрана са забелязвани многократно да се задържат в изключителната икономическа зона на Индонезия. Последният инцидент се случи само дни, след като Прабово встъпи в длъжност.

Миналата седмица Министерството на външните работи на Китай заяви, че бреговата му охрана извършва рутинно преминаване "във води под юрисдикцията на Китай" и че е готово да си сътрудничи с Индонезия за правилно справяне с инцидентите.

Китай се нахвърли на Индонезия заради сондажи за петрол и газ и военни учения със САЩ

Китай се нахвърли на Индонезия заради сондажи за петрол и газ и военни учения със САЩ

Безпрецедентно искане от страна на Китай

Китай твърди, че бреговата му охрана действа законно и професионално, за да възпира нарушения в своите води.

Постоянният арбитражен съд в Хага през 2016 г. постанови, че претенциите на Китай за суверенитет нямат основание съгласно международното право - решение, което Пекин не признава.

Пекин често влизаше в сблъсъци с Филипините в Южнокитайско море и имаше спорове с Виетнам и Малайзия, но противопоставянето с Индонезия досега беше рядкост.

През 2021 г. кораби от Индонезия и Китай се следиха взаимно в продължение на месеци близо до потопяема петролна платформа, която извършваше оценки на кладенци в морето Натуна. По това време Китай призова Индонезия да спре сондажите на територията му.