Иран е посредничил в текущи тайни преговори между Русия и йеменските бунтовници хуси за прехвърляне на противокорабни ракети на въоръжената група, казаха трима западни и регионални източника, цитирани от "Ройтерс".
Седем източника казаха, че Русия все още не е решила да прехвърли ракетите Yakhont - известни също като P-800 Oniks - които експерти казаха, че ще позволят на бойната групировка да поразява по-точно търговски кораби в Червено море и да увеличи заплахата за САЩ и Европа военни кораби, които ги защитават.
Wall Street Journal съобщи през юли, че Русия обмисля изпращането на ракетите. Ролята на Иран като посредник не е съобщавана досега.
Хусите нанесоха многократни удари с дронове и ракети по кораби в ключовите канали за корабоплаване в Червено море от ноември, за да покажат подкрепа за палестинците във войната в Газа с Израел.
Групата успя да потопи един кораб, да завладее друг и да прекъсне глобалното корабоплаване, като принуди корабите да избягват близкия Суецки канал и да пренасочат търговията около Африка.
В отговор Съединените щати и Великобритания удариха позициите на хусите, но не успяха да спрат атаките на групировката.
Двама регионални служители, запознати с преговорите, казаха, че хусите и руснаците са се срещали в Техеран поне два пъти тази година и че преговорите за предоставяне на десетки ракети, които имат обсег от около 300 км, продължават с други Техеран очаквани срещи през следващите седмици.
Един от източниците каза, че преговорите са започнали при иранския президент Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер през май.
"Русия преговаря с хусите за прехвърлянето на свръхзвукови противокорабни ракети Yakhont", каза източник от западното разузнаване. "Иранците посредничат в преговорите,Иранците посредничат в преговорите, но не искат техният подпис да фигурира".
Нито мисията на Иран в ООН, нито руското министерство на отбраната отговориха на искания за коментар.
"Не знаем за това, което споменахте", каза Мохамед Абдел Салам, официален говорител на йеменските хуси.
Високопоставен американски служител отказа да назове конкретните системи, които могат да бъдат прехвърлени, но потвърди, че Русия е обсъждала доставката на ракети на хусите, наричайки развитието "много тревожно".
Представител на Министерството на отбраната на САЩ каза, че всякакви усилия за укрепване на способностите на хусите ще "подкопаят споделения международен интерес към глобалната свобода на корабоплаването и стабилността в Червено море и по-широкия Близък изток".
Русия и Иран поддържат по-тесни военни връзки на фона на войната на Русия в Украйна. Твърди се, че Техеран е прехвърлил балистични ракети на Москва за използване срещу Украйна, съобщиха САЩ по-рано този месец.
Една от мотивите за Москва да въоръжи хусите, казаха трима източника, е възможността западните държави да решат да позволят на Украйна да използва техните оръжия, за да удари по-навътре в руска територия.
Високопоставеният американски служител каза, че разговорите между Русия и хусите "изглежда са свързани с нашата позиция в Украйна и това, което желаем или не желаем да направим" по отношение на исканията на Киев за премахване на ограниченията върху използването на ракети с голям обсег, доставяни от САЩ оръжия за поразяване на цели дълбоко в Русия.
Руският президент Владимир Путин предупреди през юни, че Москва може да изпрати модерни оръжия с голям обсег - подобни на тези, които Съединените щати и техните съюзници дават на Украйна - на противниците на Запада по света.
Ракетата Yakhont се смята за една от най-модерните противокорабни ракети в света, проектирана да лети ниско над морската повърхност, за да избегне откриване, като достига повече от два пъти скоростта на звука, което значително затруднява нейното прихващане.
Фабиан Хинц, експерт по балистични ракети от Международния институт за стратегически изследвания, каза, че прехвърлянето на ракети Yakhont от Русия на хусите ще бъде "промяна на играта" за регионалната сигурност.
"P-800 е много по-способна система от противокорабните балистични и крилати ракети, използвани от хусите досега", каза Хинц.
Хусите не само биха могли да ги стрелят по американски, британски и други военни кораби, които са защитавали търговски кораби в Червено море от атаки с дронове и ракети на хусите, но те могат да бъдат използвани като оръжие за наземно нападение, което Саудитска Арабия би видяла като заплаха, каза Хинц.
Високопоставеният американски служител каза, че делегация от американски служители е обсъдила преговорите между Русия и хусите със своите саудитски колеги по време на посещение в Саудитска Арабия това лято и че Вашингтон е повдигнал въпроса пред Москва.
Саудитците също са предали своите опасения директно на руснаците, казаха трима източника на Ройтерс.
Хинц каза, че Русия ще трябва да помогне с техническите аспекти на доставката на ракети, включително как да ги прехвърли и направи оперативни, без Съединените щати да открият и унищожат оръжията. Хусите също ще имат нужда от обучение по системата.
Високопоставеният американски служител предупреди за ужасни последици, ако трансферът се осъществи.
"Саудитците са разтревожени. Ние сме разтревожени и други регионални партньори са разтревожени", каза служителят. "Хусите вече причиняват достатъчно щети в Червено море и това би им позволило да направят повече."