Опитът за отцепване на Каталуния през 2017 г. е "държавен преврат", целящ да "ликвидира Конституцията на Испания" с незаконни средства. Това заключи испанската прокуратура, представяйки заключителните си аргументи по процеса срещу 12-те каталунски сепаратисти, съобщава АФП.
Делото трябва да приключи на 12 юни, въпреки че присъдата ще стане ясна едва през есента.
Днес повече от всякога обвиняваме държавата, обвиняваме я в отмъстителност и политическа репресия, заяви каталунският премиер Ким Тора.
На подсъдимата скамейка седнаха 12-те каталунски сепаратисти заради участието си в събитията през есента на 2017 г. - провеждането на незаконен референдум за независимост и обявяването на Каталуния за независима от Испания на 27 октомври.
Сепаратистите представят като "политически затворници" деветимата обвиняеми, които в момента са в затвора. Според прокурора обаче това категорично не е така.
"Не се репресират политически мнения, причината за делото е опитът да се ликвидира испанската конституция от 1978 г., използвайки сила, когато е било необходимо".
Припомняме, в автономната област се проведе спорен референдум, след който беше извършен опит за обявяване на независимост. Той обаче беше осуетен от правителството в Мадрид.
12-те подсъдими са представители на тогавашните местни власти в областта. Сред тях обаче не е бившият премиер на Каталуния Карлес Пучдемон, който потърси убежище в Белгия.
Лидерите на сепаратистите, срещу които са повдигнати обвинения в държавна измяна и неправомерно разходване на бюджетни средства, могат да получат до 25 години затвор.