На 27 декември бяха публикувани кадри от украински дрон, на които се вижда поредната руска екзекуция на украински военнопленници край град Роботине в западната Запорожка област.

Това се посочва в дневния анализ на "Института за изследване на войната" (ISW) за Украйна.

На видеото с геолокация се вижда как руски военнослужещи застрелват трима украински войници, които руските сили са пленили в дере западно от Вербове (източно от Роботине). По-късно на видеото се вижда как един руски войник отново стреля от близко разстояние по вече мъртъв украински военнослужещ.

Украинската главна прокуратура съобщи, че е започнала разследване за това, че руските сили са нарушили законите и обичаите на войната в допълнение към предумишлено убийство.

Украинската главна прокуратура заяви, че този инцидент е станал на неуточнена дата през декември 2023 г.

По-рано ISW съобщи, че на 13 декември е наблюдавала кадри от дрон, на които се вижда как руски военнослужещи използват украински военнопленници като жив щит в района на Роботине.

Убийството на военнопленници е в нарушение на член III от Женевската конвенция за законите на въоръжените конфликти.

Наскоро руските сили напреднаха в западната част на Запорожка област и си върнаха позициите, които украинските сили бяха завзели по време на контраофанзивата през лятото на 2023 г., вероятно след като украинските сили се изтеглиха на по-защитени позиции край Роботине за зимата. Геолокационни кадри, публикувани на 14 и 27 декември, показват, че руските сили наскоро са напреднали западно от Вербове (9 км източно от Роботине).

Командирът на украинската Таврическа група сили бригаден генерал Олександър Тарнавски заяви в интервю за Би Би Си, публикувано на 27 декември, че руското ръководство иска да си върне като минимум Авдеевка, но има по-амбициозна цел - да завладее цялата Донецка и Луганска области и да си върне територията, която руските сили са загубили в Запорожка област по време на украинската контраофанзива.

ISW оценява, че украинското превземане на близките позиции през август 2023 г. е било тактически значимо, тъй като е могло да позволи на украинските сили да започнат да действат покрай най-гъстите руски минни полета и последващите руски отбранителни слоеве, но не оценява, че повторното превземане на тези позиции от руските сили е особено значимо в момента.

Неотдавнашният руски напредък в западната част на Запорожка област все пак подкрепя оценката на ISW, че сегашната позиционна война в Украйна не е стабилна патова ситуация, тъй като сегашният баланс може да се наклони в двете посоки чрез решения, взети на Запад или в Русия, и ограничените руски успехи могат да станат значителни, особено ако Западът намали военната си подкрепа за Киев.

Съобщава се, че разрушаването на язовирната стена на Каховската водноелектрическа централа (ВЕЦ) на 6 юни 2023 г. е отложило украинско пресичане на река Днепър, което вероятно е имало за цел да подкрепи украинските контраофанзивни операции.

На 26 декември Associated Press публикува интервю с украински военнослужещи от Силите за специални операции, в което украинските военнослужещи заявяват, че са били готови да извършат пресичане на река Днепър на източния (левия) бряг на Херсонска област в края на май 2023 г., но че разрушаването на язовира на ВЕЦ и последвалите наводнения са отложили тези планове.

Според съобщенията украинският личен състав е провел ограничени опити за пресичане през юли, август и септември 2023 г., но украинските сили не са предприели по-голямо пресичане, целящо създаване на плацдарм на източния бряг, до средата на октомври 2023 г.

Украинските операции на източния бряг на Херсонска област през октомври 2023 г. привличат руски сили от други сектори на фронта и вероятно биха имали подобен или дори по-силно изразен ефект през юни 2023 г. в началото на украинското контранастъпление.

Путин обещал пред Си Дзинпин победа в Украйна дори и след 5 години война

Путин обещал пред Си Дзинпин победа в Украйна дори и след 5 години война

Пекин променил политиката си

Руските сили също така прехвърлиха елементи на 7-а въздушнодесантна (ВДВ) дивизия от Херсонска област след разрушаването на язовира и продължиха да разчитат на тях като на критични елементи на руската отбрана в западната част на Запорожка област и граничния район Донецко-Запорожка област.

Малко вероятно е руското командване да е прехвърлило тези елементи от Херсон в случай на украинско преминаване през юни 2023 г.

Значителни украински сухопътни операции в левия бряг на Херсонска област, координирани с украински контраофанзивни операции в цяла Южна Украйна и в района на Бахмут, биха оказали по-голям натиск върху руските сили и вероятно биха ограничили способността на руските военни да балансират изискванията за жива сила и материални средства за отбранителни операции в четири направления.

Така разрушаването на язовир Каховка вероятно е изиграло роля за резултата от украинската контраофанзива.

Командирът на украинската Таврийска група войски бригаден генерал Олександър Тарнавски описа продължаващите предизвикателства на украинското бойно поле и изискванията за бъдещи териториални напредвания в интервю за Би Би Си, публикувано на 27 декември.

Тарнавски заяви, че добре подготвената руска отбрана, включително превъзходните руски минни полета, са един от основните фактори, които са повлияли на резултатите от украинската контраофанзива, но отбеляза, че не смята, че фронтът е в задънена улица.

Тарнавски отново подчерта, че украинските сили изпитват недостиг на боеприпаси, особено на 122- и 152-милиметрови снаряди, и че украинските сили се нуждаят от допълнителни доставки на ракети за противовъздушна отбрана и системи за електронна война (EW) за защита от руски безпилотни самолети.

Тарнавски отново подчерта и необходимостта от украинско въздушно превъзходство.

Тарнавски отбеляза, че както руските, така и украинските сили приспособяват тактиката си, за да включва все повече радиоелектронни операции, операции с дронове и наблюдение.

На 27 декември украински официални лица изтъкнаха увеличеното производство на украинската отбранителна индустриална база (ОИБ) през 2023 г. и предложиха прогнози за вътрешния капацитет на Украйна за производство на дронове. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че през 2023 г. Украйна е произвела три пъти повече оборудване и оръжия, отколкото през 2022 г.

ISW: Иска ли наистина Путин примирие с Киев?

ISW: Иска ли наистина Путин примирие с Киев?

Никога не може да се доверяваме сляпо на руския президент, според Института за изследване на войната

Зеленски добави, че Украйна систематично разширява производството си на боеприпаси за безпилотни летателни апарати и значително е увеличила производството си на снаряди и ракети.

Украинският министър на стратегическите индустрии Олександър Камишин заяви, че през 2023 г. Украйна също така е увеличила производството на минохвъргачки 42 пъти, производството на артилерийски снаряди - 2,8 пъти, а производството на бронетранспортьори - пет пъти.

Камишин заяви, че Украйна е в състояние да произведе над един милион системи за наблюдение от първо лице (FPV), над 10 000 ударни дрона със среден обсег и над 1 000 дрона с обсег от 1 000 км в рамките на неуточнен срок, вероятно през следващата година.

Камишин добави, че Украйна разработва и хибридни системи за противовъздушна отбрана и че на бойното поле вече действат т.нар. системи FrankenSAM, които обединяват усъвършенствани западни ракети за противовъздушна отбрана с модифицирани съветски пускови установки или други ракетни установки.

През нощта на 27 декември руските сили нанесоха още една серия от удари с безпилотни самолети Шахед-136/131 срещу Украйна. Украински военни съобщиха, че руските сили са изстреляли 46 Шахеда на няколко вълни от направленията Балаклава (окупиран Крим) и Приморско-Ахтарск (Краснодарски край, Русия).

Според съобщенията украинските сили са свалили 32 шахеда, а украинските системи за противовъздушна отбрана са се активирали над Николаевска, Одеска, Херсонска, Днепропетровска, Виницка, Запорожка, Хмелницка и Кировоградска област. Украински военни съобщиха, че повечето от дроновете, които украинските сили не са успели да свалят, са попаднали в районите на фронтовата линия, особено в Херсонска област.

Путин изпращал сигнали, че е готов за прекратяване на огъня

Путин изпращал сигнали, че е готов за прекратяване на огъня

Първите знаци били подадени още през есента на 2022 г.

Няколко шахеда също са паднали без никакви последствия. Говорителят на украинското Южно оперативно командване капитан първи ранг Наталия Хуменюк съобщи, че руските сили са променили тактиката си и сега се опитват да насочват Шахед през жилищни райони, където украинските сили според съобщенията не могат да поддържат стационарни системи за противовъздушна отбрана.

Спътниковите снимки от успешния украински удар на 26 декември по кораб на руския Черноморски флот (ЧФ) в окупираната Феодосия, Крим, показват, че ударът е нанесъл щети на околната пристанищна инфраструктура.

Публикуваните на 27 декември сателитни изображения, направени на 26 декември, показват, че украинският удар по десантния кораб на ЧФ "Новочеркаск" от клас "Ропуча" е повредил също кей в пристанището на Феодосия и близък склад.

Спътниковите снимки показват, че по-голямата част от кораба е силно обгоряла и в по-голямата си част е потопена.

Говорителят на украинските военноморски сили капитан трети ранг Дмитрий Плетенчук заявява на 27 декември, че при удара може да са загинали до 80 души руски персонал.

Руското опозиционно информационно издание "Астра" съобщава, че по време на удара на борда на "Новочеркаск" е имало 77 руски военнослужещи, от които 33 са изчезнали, а 19 са ранени.

Коледен подарък от Чичо Сам: Нови 250 млн. долара за Украйна

Коледен подарък от Чичо Сам: Нови 250 млн. долара за Украйна

Подкрепа срещу руската агресия

Руски моряк, за когото се съобщава, че е служил на "Новочеркаск", казва пред Астра, че по време на удара на кораба е имало срочнослужещи и военнослужещи по договор (контрактници).

Руски военни служители многократно са заявявали, че руски наборни войници няма да бъдат изпращани в Украйна.

Руски срочнослужещи са били и на борда на флагманския ракетен крайцер "Москва", когато украинските сили го унищожават през април 2022 г.

Русия продължава да преследва максималистичните си цели в Украйна и не се интересува от добронамерени преговори, въпреки че западните официални лица са все по-благосклонни към евентуални преговори на Украйна с Русия за прекратяване на войната. Неуточнен служител от администрацията на Байдън и европейски дипломат заявиха пред Politico в статия, публикувана на 27 декември, че администрацията на Байдън и европейските служители изместват фокуса си от подкрепа за пълната победа на Украйна над Русия към подобряване на позицията на Украйна в предполагаемите евентуални преговори с Русия за прекратяване на войната.

Newsweek: Американските F-16 вече са в Украйна

Newsweek: Американските F-16 вече са в Украйна

Тази информация не е потвърдена официално

Politico отбелязва, че такива преговори вероятно ще принудят Украйна да отстъпи територия на Русия.

На 27 декември руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Западът възнамерява да замрази войната в Украйна, след което да я представи като победа, и риторично попита какви победи са постигнали Съединените щати във Виетнам, Афганистан и Ирак, след като са се опитали да направят същото.

Препратките на Лавров към участието на САЩ във Виетнам, Афганистан и Ирак подсказват, че Лавров разглежда западната дискусия за замразяване на войната и подготовката за евентуални украински преговори с Русия като готовност на Запада да приеме поражението на Украйна. Изявлението на Лавров е в съответствие и с последните изявления на руски официални лица, че Русия не е заинтересована от замразяване на войната или участие в честни преговори и ще продължи да преследва експанзионистичните си териториални цели и усилията си за "демилитаризиране" на Украйна.

ISW вече оцени, че едно временно прекратяване на огъня вероятно ще даде на руските военни време да се подготвят за нова агресия срещу Украйна и че в крайна сметка Русия ще запази същите максималистични цели за тази нова агресия.

Руският държавен център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ) установи, че руснаците все по-малко се доверяват на руската държавна телевизия и се обръщат към социалните медии и интернет за новини.

Кремъл: Помощта на ЕС за Украйна ще навреди на европейската икономика

Кремъл: Помощта на ЕС за Украйна ще навреди на европейската икономика

Но няма да промени крайния резултат от конфликта, сигурен е Песков

През декември ВЦИОМ проведе проучване, което установи, че за седем години доверието на руската общественост в държавните телевизионни канали е спаднало от 46% на 26%. VCIOM стигна до заключението, че телевизионната аудитория в Русия също се е свила от 42 на 40 процента от началото на пълномащабната инвазия в Украйна.

VCIOM отбеляза, че руската аудитория, която според съобщенията се доверява на интернет като основен източник на информация, съставлява 44 процента от респондентите и за първи път надхвърля броя на руснаците, които разчитат на държавната телевизия.

VCIOM уточнява, че от руснаците, които предпочитат интернет като свой основен източник, 19% разчитат на новинарски сайтове, 14% получават новините си от социалните мрежи, а 11% предпочитат платформите за незабавни съобщения, включително Telegram.

Проучването установява, че през последните две години използването на платформи за незабавни съобщения като основен източник на информация от руснаците се е увеличило почти три пъти - вероятно това отразява нарастващата популярност на руските милблогъри в Telegram през близо двете години на пълномащабна руска инвазия в Украйна.

Русия предупреди Япония да не изпраща ракети за ПВО на Украйна

Русия предупреди Япония да не изпраща ракети за ПВО на Украйна

Токио промени законите си за износ на оръжие

VCIOM също така наблюдава увеличение на броя на руснаците, които не се доверяват на никакви медии или социални мрежи, от три процента преди пълномащабната инвазия до осем процента през декември 2023 г.

Тези руснаци съобщават, че предпочитат "кухненски разговори" за получаване на информация, което руският вестник The Moscow Times сравнява с практиките за научаване на информация от времената на Съветския съюз.

Намаляването на доверието и зависимостта на руснаците от държавната телевизия вероятно отчасти се дължи на промяната в технологиите и смяната на поколенията, както и на разочарованието на обществеността от руската телевизионна пропаганда след началото на пълномащабната инвазия.

ISW по-рано съобщи за статистически данни, които показват, че броят на руските блогъри в Telegram се е увеличил с 58% и че в Telegram се наблюдава най-голямото процентно увеличение на ежедневно публикуваното съдържание през първите осем месеца от пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

На 20 ноември 2022 г. ISW оцени, че това увеличение на използването на Telegram за информационни цели вероятно подчертава нарастващото недоверие на руснаците към медиите на Кремъл.

Въпреки това Кремъл продължава да подкрепя разрастването на руската ултранационалистическа онлайн общност и се опитва да привлича ключови гласове в руското информационно пространство, за да усилва държавните наративи пред нарастващата интернет аудитория.

На 27 декември руският президент Владимир Путин и руският външен министър Сергей Лавров се срещнаха с индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар в опит да запазят важните търговски отношения на Русия с Индия.

Путин каза на Джайшанкар, че Русия познава позицията на индийския министър-председател Нарендра Моди относно руско-индийските отношения и отношението му към сложните процеси и "ситуацията в Украйна".

Джайшанкар заяви, че Моди възнамерява да посети Русия през 2024 г. Лавров заяви, че с Джайшанкар са обсъдили руско-индийското военно-техническо сътрудничество и стартирането на международния транспортен коридор "Север-Юг".

Лавров също така заяви, че Русия е готова да помогне на Индия да произвежда военно оборудване в рамките на програмата Make India.

Индийските банки и длъжностни лица редовно настояват за уреждане на плащанията за руски петрол и военни стоки в рупии, но Русия и Индия преустановиха продължилите месеци усилия за решаване на въпроса през май 2023 г.

Кремъл вероятно се стреми да успокои Индия относно този спор в двустранните им търговски отношения поради нарастващото значение на Индия като клиент за руския износ на петрол и потенциала ѝ като партньор в производството на отбранителни продукти. През 2023 г. износът на руски петрол за Индия бързо нараства, като Индия става вторият по големина купувач на руски суров петрол.

ЕС готви резервен план за  20 млрд. евро за Украйна

ЕС готви резервен план за 20 млрд. евро за Украйна

Според FT се търси начин за заобикалянето на Унгария, но той има и недостатъци

На 20 декември Bloomberg съобщи, че около пет милиона барела руски суров петрол, които е трябвало да достигнат до индийските рафинерии през последните четири седмици, не са били доставени по неуточнени причини.

Приходите от петрол увеличиха руските бюджети през последните месеци, а Кремъл продължава да търси нови начини за разширяване на сътрудничеството в областта на отбранителната промишленост с други държави в опит да облекчи натиска върху силно санкционираната руска отбранителна промишлена база (ОПБ).