Няколко руски финансови, икономически и военни показатели сочат, че Русия се подготвя за широкомащабен конвенционален конфликт с НАТО, но не в близко бъдеще, а вероятно в по-кратки срокове от първоначалните предположения на някои западни анализатори. На 19 март руският президент Владимир Путин се срещна с лидерите на фракциите в Държавната дума на Русия и очерта приоритетите за петия си президентски мандат.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната.
Путин подчерта значението на развитието на руската икономика и разширяването на социалните програми, обявени в обръщението му към Съвета на федерацията на 29 февруари.
На 19 март Путин заяви, че лично е бил свидетел как корпоративни интереси са подхранвали назначенията в законодателните органи, докато е работил в Ленинград, а по-късно и в Санкт Петербург, въпреки че самият той вероятно е получавал значителни комисиони от незаконно одобрени договори и лицензи, докато е бил заместник-кмет на Санкт Петербург и ръководител на комитет.
Путин призова лидерите на фракциите в руската Държавна дума да действат в интерес на държавата, а не на корпорациите или партиите, и подчерта значението на назначаването на хора въз основа на техните умения и компетентност. В обръщението си към Съвета на федерацията от 29 февруари Путин по подобен начин критикува руския "елит", като твърди, че лицата, които са си "напълнили джобовете" през 90-те години на ХХ век, не са елит, а че "истинският елит" са работниците и военнослужещите, които са доказали своята лоялност към Русия.
Путин вероятно се опитва да постави условия за стабилизиране на дългосрочното финансово състояние на Русия при по-високо ниво на държавните разходи и дава знак, че дългосрочната финансова стабилност на Русия ще изисква да се наложи поне малко болка на някои богати индустриалци-силоваци (руски силни фигури с политическо влияние).
Путин вероятно разбира, че финансовите репресии срещу индустриалците-силоваци могат да изложат на риск политическите отношения, които Путин е изградил с тях, и се опитва да смекчи тези последици. Изглежда, че Русия не е изправена пред непосредствена финансова криза, а увеличените военни разходи са най-значителната промяна в руската бюджетна политика, така че усилията за осигуряване на финансовото бъдеще на Русия по-скоро имат за цел да поставят дългосрочни условия, отколкото да решат непосредствени финансови проблеми.
Русия продължава да полага усилия за заобикаляне на международните санкции, а Международният валутен фонд оцени, че БВП на Русия ще нарасне с 2,6% през 2024 г., и съобщи, че през 2023 г. БВП на Русия е нараснал по-бързо от икономиките на всички държави от Групата на седемте (Г7).
Полският президент Анджей Дуда подчерта в интервю за CNBC от 20 март, че Путин полага все по-големи усилия да превърне Русия във военна икономика с намерението да нападне НАТО още през 2026 или 2027 г., като се позова на неуточнени германски проучвания.
Датският министър на отбраната Троелс Лунд Поулсен заяви на 9 февруари, че нови разузнавателни данни сочат, че Русия може да се опита да нападне страна от НАТО в рамките на три до пет години, което е ускорен срок спрямо докладваната от НАТО оценка през 2023 г.
Сроковете за възстановяване на значителна руска конвенционална военна заплаха зависят до голяма степен от финансовите ресурси, които Путин е готов да вложи.
Това най-вероятно са част от руската финансова и вътрешна подготовка за потенциален бъдещ мащабен конфликт с НАТО, а не само за продължителна война в Украйна.
Руските военни продължават да провеждат структурни реформи, за да подкрепят едновременно войната в Украйна и да разширят конвенционалните способности на Русия в дългосрочен план, подготвяйки се за потенциален бъдещ широкомащабен конфликт с НАТО.
На 20 март руският министър на отбраната Сергей Шойгу се обърна към управителния съвет на руското МО и обсъди текущите руски военни реформи, целящи да увеличат бойните способности на руската армия.
Шойгу съобщи, че Русия е сформирала "Флотилия по река Днепър" и "бригада" от катери като част от флотилията.
За първи път през XVIII в. Русия създава Днепърска флотилия, за да подкрепя нейните действия в няколко последователни войни срещу Османската империя.
Шойгу очерта няколко текущи усилия за укрепване на конвенционалния военен капацитет на Русия, които по-скоро са част от дългосрочните усилия на Русия да се подготви за потенциална конвенционална война с НАТО, отколкото като част от войната срещу Украйна.
ISW продължава да оценява, че в момента Русия не разполага с личен състав, военна инфраструктура и капацитет за обучение, за да окомплектова правилно няколко изцяло нови дивизии до формирования на ниво армия до пълния им краен състав в краткосрочен и средносрочен план.
Такива реформи обаче по-скоро имат за цел да изградят дългосрочните военни способности на Русия спрямо НАТО, отколкото незабавно да създадат и окомплектоват нови формирования до ниво армия.
Продължаващите кадрови промени в руското МО могат да бъдат допълнителен показател за подготовката на Русия за конфликт в дългосрочен план. Шойгу представи генерал-лейтенант Андрей Булига като заместник-министър на отбраната по въпросите на логистичната поддръжка по време на обръщението на МО на 20 март, потвърждавайки първоначалното съобщение на руското МО за назначаването на Булига от 11 март.
Щабът за логистична поддръжка на руските въоръжени сили, който Булига сега оглавява, има за цел да организира и координира логистичната поддръжка на руските войски както в мирно, така и във военно време.
Назначението на Булига едва ли ще реши проблемите с логистиката и поддръжката, с които се сблъскват руските войски в Украйна, в краткосрочен план, но Булига може да бъде инициатор на реформи в щаба по логистиката, които ще имат по-забележимо въздействие в средносрочен и дългосрочен план.
Булига вероятно ще възложи на своя отдел да реши логистичните проблеми в подкрепа на текущите реформи в конвенционалната армия, създавайки условия за дългосрочни усилия за изграждане на конвенционалните способности на Русия.
Съобщава се, че на 20 март Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) е нанесло удар с дрон по руска военновъздушна база в Саратовска област на фона на нови признаци, че украинските удари с дрон в Русия постигат ограничен асиметричен ефект срещу руски военни активи и икономически резултати. Украински и западни медии съобщиха, че ГУР е нанесъл удар по неуточнени цели във военновъздушната база "Енгелс" в Саратовска област с произведени в Украйна дронове.
Спътникови изображения показват, че на 19 март в авиобазата е имало 11 руски самолета, въпреки че ISW все още не е забелязала визуално потвърждение, че украинските сили са нанесли удари по руски самолети в авиобаза Енгелс-2.
Руското МО твърди, че руските сили са унищожили четири украински безпилотни летателни апарата над Саратовска област, а губернаторът на Саратовска област Роман Бусаргин твърди, че ударите не са нанесли никакви щети.
Геолокализирани кадри от Енгелс включват звук от силни експлозии отблизо, но не е ясно дали кадрите изобразяват удари срещу цели в Енгелс или звук от удари на руската противовъздушна отбрана по въздушни цели.
Украинските безпилотни удари срещу цели в Русия вероятно също увеличават натиска върху наличните руски средства за противовъздушна отбрана. На 19 март директорът на Департамента за развитие на газовата промишленост към руското министерство на енергетиката Артьом Верхов заяви, че руското министерство на енергетиката работи с Росгвардия по предложения за разполагане на системи за противовъздушна отбрана Панцир-С1 на стратегически енергийни обекти в Русия.
Говорителят на ГУР Андрей Юсов заяви, че Русия вече е разположила системи за противовъздушна отбрана "Панцир" в енергийни обекти и че руските твърдения за планираното разполагане имат за цел да успокоят руската общественост.
Предишни украински удари с безпилотни самолети срещу стратегически цели в Москва и Ленинградска област може да са фиксирали руската ПВО с малък обсег по очакваните маршрути на полетите, а руските ултранационалисти наскоро се оплакаха от липсата на налични средства за ПВО в други руски федерални субекти в дълбоките тилови райони.
Способността на Украйна да нанася удари по руска военна инфраструктура в рамките на Русия, да застрашава руската рафинерия и износ на петрол и да увеличава натиска върху руския чадър за противовъздушна отбрана показва, че Украйна може да постигне асиметрично въздействие чрез удари с ограничен брой предимно произведени в страната безпилотни летателни апарати.
Неотдавнашните удари на украински безпилотни самолети срещу петролни рафинерии в Русия може да са нарушили значително капацитета на Русия за преработка на нефт. На 20 март агенция Bloomberg съобщи, че украинските безпилотни самолети може да са обезсилили до 11 % от общия капацитет за преработка на нефт в Русия.
ivan-koichev
на 23.03.2024 в 12:22:45 #13"А западните инструктури са в тила, но ги има" Допускаш че западните танкове, хаймарсите и пейтриътите се управляват от украинци?
ivan-koichev
на 21.03.2024 в 17:02:22 #12Да кажа и нещо малко по различно. След Студената война НАТО се разшири много удобно за себе си чрез приемане на Източния Блок плюс Прибалтиките. И се самозабравиха ... поискаха и Украйна барабар с руското население там. Интересно как си го представяха, руснаци в НАТО? При това поискаха и Севастопол да стане Натовска база!?. То бива, бива ама па чак толкова? Всичко това се връзва в поговорката "Лакомо дупе, кръв сере". Що се отнася до това Русия да нападне Европа* силно се съмнявам в това поради няколко причини. Победата от страна на Русия над Украйна вероятно ще се случи, но тя ще е "с мъка" и за какво ще напада Европа като най вероятно може да напредна с няколко километра в Полша, Румъния и България. И ще може ли да задържи тези няколко километра и за какво ще са и особено след като ще и струват милиарди и десетки хиляди живота. * Това понятие Европа и особено т.н. Източна Европа не ми е ясно точно какво означават.
kra40n1
на 21.03.2024 в 15:18:57 #11Да не забравяме, че Русия нямаше да нападне и Украйна. Лошото е, че всъщност нападнието от страна на Русия срещу Европа е неизбежно (Америка имат своя пръст в това, защото те няма да страдат). Русия смята Европа за слаба и немощна и има интереси да се разширява на запад, едно защото на изток не може, второ, защото демографски в момента "руската сфера" е около 50% етнически руска. (от 250 милиона около 120 са руснаци, беларуси или украинци) И трето Крим отново е без вода, главната цел на войната сега, а именно подсигуряването на Крим, което е видимо от териториите завладяни от Русия, както и териториите, които напуснаха - Харков и град Херсон, беше неуспешно, тъй като язовира беше унищожен. (независимо от кого) В момента с тази война всъщност Русия само си купи още малко време 5-15 години, в което да се готви за следващата стъпка, като всъщност усигориха за сега само една от стратегическите цели на войната, а именно установяването на земен коридор до Крим, и една пропагандна цел - превземането на Луганска област, която всъщност е по-малката по- население от двете "пропагандни области". Независимо, че обикновено ISW пишат глупости, войната между Русия и Европа (*прякото участие на Америка е малко вероятно) е неизбежна. И това не е избора на Европа, а на Русия.
ВълкСчадъР
на 21.03.2024 в 12:28:46 #10a в разия : държавата по документи купува оръжие в количества, и това се вписва в растежа на икономиката ... тотални глупости Ясно е и на баба Пена че жужето ще нападне натовска държава скоро, затова трябва ЗАТЯГАНЕ на санкциите и и изпълнението им И провокиране на слава рубла, га стане 500 рубли за долар да видим как ще се въоръжат
ВълкСчадъР
на 21.03.2024 в 12:24:58 #9Решението на Фед да запази лихвите непроменени окрили щатските индекси Основните щатски борсови индекси приключиха с повишения на фона на решението на Фед да остави без промяна лихвените проценти, сигнализирайки, че очаква три лихвени понижения през тази година, като коригира насоките си за разхлабването на паричната политика през 2025 г., съобщава CNBC. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 401,37 пункта, или с 1,03%, до ниво от 39 512,13 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 0,89% до 5224,62 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite записа повишение от 1,25% до 16 369,41 пункта. Малко преди края на сесията Комисията по отворения пазар към Федералния резерв на САЩ остави основните си лихви непроменени, като лихвата по федералните фондове запазва диапазона 5,25-5,5%, за пето поредно заседание. За тази година регулаторът очаква три лихвени понижения с по 25 базисни пункта, като за следващата година той понижи перспективите до 3 понижения спрямо 4, обявени по-рано. Очакванията за нивото на безработица бе ревизирано леко надолу - до 4 на сто за 2024 г., докато прогнозата за основната инфлация е повишена до 2,6 на сто..... https://www.investor.bg/a/538-pazari/391227-reshenieto-na-fed-da-zapazi-lihvite-nepromeneni-okrili-shtatskite-indeksi
alabala654
на 21.03.2024 в 11:11:14 #8project, хубава лекция си дръпнал ама не мога да разбера защо въпросите са към мен респективно страната, която подкрепям? Не НАТО води агресивна политика в Европа през 2024. Не НАТО заплашва с ядрено оръжие. Не НАТО се готви за война с Русия. Каквото да говорим аз, ти или който и да е в този форум решението за започването на ядрената война ще се вземе в кремъл, не някъде другаде. Предполагам това ти е ясно? Така че хубаво е въпросите от типа "Ти готов ли си?" да ги зададеш към хората подкрепящи този режим. Ето както виждаш в този форум има доста такива така че нека да видим какво ще ти отговорят. Нека да видим дали примерно #8 е готов той да хване автомата, както прави такива заявки... Ти подкрепяйки агресивната политика на кремъл готов ли си за война? Би трябвало.. Има едно понятие което се казва противодействие. На всяко действие има противодействие. Да, в момента на Украйна се оказва подкрепа от НАТО, но това е противодействие на руското действие. Както ще има и противодействие на каквато и да е провокация на Русия към НАТО. Както виждам ти имаш доста абстрактен поглед за ядрената война. Доста наивен сценарии ми се вижда ядрен удар по страна членка на НАТО в източна Европа. Разбира се че това ще доведе до ядрен отговор. И то дори не е необходимо да идва от ядрена сила. Какво ще стане ако на Полша (която междудругото обяви, че има амбиция и вероятно ще стартира ако вече не е ядрената си програма) и се даде ядрени бойни глави за да отговори на удар, който е направен по нейна територия от Русия преди това? Виж не ми се изпада в някакви романи, но варианти има много. Територията на НАТО е разпръсната на няколко континента така че ядрена война на Русия с НАТО ще е кошмар за Русия. Нали се сещаш, че населението на Русия е концентрирано в няколко основни града. Тундрата ще остане непокътната но и безлюдна. Освен това и Китай и Индия предупредиха, че за тях използването на ядрено оръжие и червена граница. Разбираш ли какво означава това ако Русия я прекрачи първа? Колкото до сцената с лъва не мога да разбера само защо казваш че лъва бил в клетка? Ами не не е в клетка. Лъвът обикаля и си взима жертви. Напада хората един по един. На един отхапва пръста на друг ръката и другите си седят и го гледат и го призовават да спре. Надяват се, че той като се наяде с отхапаната ръка няма да е гладен и ще спре. Ама той не спира. Пак е гладен и пак напада. И какво да го направим според теб? Да го оставим да си отхапва от тоя ония каквото си прецени само и само защото е лъв и на нас не ни се мре? Да сведем глави и да се молим ние да не сме следващите. Това ли е твоето предложение? Интересно ми е Левски и Ботев какво биха ти казали за тази логика.
shtimpo
на 21.03.2024 в 10:32:50 #7Няма страшно, защото имаме тайно оръжие и срещу Русия и срещу Китай взети заедно: Изпращаме на фронта всички политици и тежки индустриалци съвсе децата и внуците им още от ден първи. Те като по-специални и по-равни от простолюдието ще разрешат конфликта с един замах ще смажат всякаква военна мощ срещу им. Железен план, нима не е?
ivan-koichev
на 21.03.2024 в 09:41:51 #6С руснак лесно можеш да се разбереш с янкито нъц.
alexander-dobrev
на 21.03.2024 в 09:19:07 #5@doko-doko "Русия са готини защото не обичам Америка" все още не ти се брои за мисловен процес. Честно ти казвам, ако опиташ да не ги харесваш и двете държави няма да ти стане нищо лошо.
Putler KAPUT
на 21.03.2024 в 08:47:00 #4@aleksandar-boyadzhiev Русия "воювала" с НАТО вече 2 години ама.... НАТО още не знаят. Това "воюване" с НАТО е една чудна измислица на Z-пропагандата за да баламосват копейките, че 2-рата армия не е сбирщина наркомани, алкохолици, биологични отпадъци и други Zомбита + крадливи генерали ами видите ли "воюва" срещу целия свят и за това от Киев "за три дни" станаха 3 години вече. Абе дебилоид - във Виетнам САЩ с СССР ли воюваха? Защото Северен Виетнам получава като се почне 2000 танка, 7000 оръдия, съветско ПВО, стотици самолети и вертолети заедно с разчетите по цялата територия и т.н. Но на никой в САЩ не му хрумва да се оправдава с тази помощ, че загубиха войната.
Xa-x@v
на 21.03.2024 в 08:35:57 #3projekt на 21.03.2024 в 08:16:07 Не бе ала бала ще стои на компютъра или на телефона.Той ще си е на топло в тях.
projekt
на 21.03.2024 в 08:16:07 #2Алабала ..... Много абстрактно говориш за войските на НАТО. не знам на колко години си и къде живееш, но войските на НАТО си ти, аз, синът ти, баща ти, брат ти..... Това са войските на НАТО. Ти да не мислиш че при такава война ще си стоиш на компютъра и ще гледаш филмчета как размазват Русия. А и ако си достатъчно умен и сериозен ще можеш да си представиш как би се водила такава война. Няма да е със строени армии с танкове и хора и някой да каже "атака" и който има повече хора и танкове...... Той да победи. В такава открита война какво ще стане когато Русия използва ядрено оръжие срещу да кажем Полша, Румъния, България, Литва...... Какво наистина ще се случи. Какво. Ние не можем да отговорим. вярваш ли че Франция и Англия ще отговорят и ще рискуват и на тяхна територия да има ядрени бомби. Русия има достатъчно голяма територия и може да понесе доста атомни бомби и пак да остане чиста земя. А Европа..... Според теб би ли се жертватала Англия заради България или Румъния и да изпрати 10 ядрени бомби към Русия и съответно и да получи 10 ядрени бомби. В момента имаме ситуатуция все едно сме се събрали 10 човека до клетката на лъва, стоим отвън, викаме, псуваме, ръчкаме лъва с пръчка, всички говорим как ще влезем и ще му острижем гривата, всеки вика влез ти а после и аз.... Ама никой не ще да влезе. Никой не му се умира. Всички знаем че ако влезем 10 човека най вероятно ще го победим, но 5-6 от нас ще са убити от лъва, 2-3 ще са с изядени ръце и крака и ще останат инвалиди и може би 1-2 ще са напълно здрави. Всички искаме да нападнем, ама на никой не му стиска и не му се рискува да е сред умрелите. Така че войските на НАТО си ти. Не е някой друг. и в момента има войски на НАТО - офицери, инструктори, оператори на танкове, Пейтриът.... И в момента има. Но не са с униформи на НАТО и Русия не е ползвала ядрено оръжие. А ако официално влязат, дали Русия няма да използва такова оръжие. Това е като в покера. Да прецениш дали човека блъфира или има 4 "аса", защото ако Русия не блъфира и използва такова оръжие, отново идваме на въпроса какъв е отговора на НАТО. Всеки който отговори, ще получи и той ракета Всеки може да изстреля няколко ракети едновременно. Дори ПВО да прихване повечето от тях, какво ще се случи с подводниците. Те могат да стрелят наблизо. Много от богатите градове на западния свят са на морето. Какво ще се случи там. Стотици хиляди умрели в момента на попадението и десетки хиляди облъчени. Кой е готов? Ти готов ли? Така че не говори ей така......по принцип как ставало, как лъва като види 10 човека и ще се уплаши...... Няма да стане така. Това не ти е "пейнт бол", после да изпереш дрехите.... Така че нека говорим сериозно и реално за нещата. Ти готов ли да се биеш като войник който е част от армията на НАТО, ти готов ли си в България да падат ядрени бомбѝ..... Готов ли си....
alabala654
на 21.03.2024 в 07:29:11 #1Като гледаме за Украйна как се бяха подготвили.. май за НАТО ще им трябват 2-3 века подготовка. Иначе си е чисто самоубийство