На 17 октомври Украйна за пръв път използва предоставените от САЩ ракети с голям обсег ATACMS, за да нанесе удари по руски цели в окупирана Украйна.
Това обобщава Институтът за изследване на войната (ISW).
На 17 октомври Wall Street Journal и други западни медии потвърдиха, че през последните дни САЩ "тайно" са предоставили на Украйна ракети ATACMS с обсег на действие 165 км, и съобщиха, че украинските сили вече са използвали ATACMS за нанасяне на удари по контролирани от Русия летища в окупираните Бердянск, Запорожка област, и град Луганск, Луганска област.
Украинският президент Володимир Зеленски също така заяви в нощното си обръщение на 17 октомври, че ATACMS "са се доказали", но не потвърди пряко, че ATACMS са били използвани при тези удари, а множество руски източници твърдят, че украинските сили са използвали ATACMS при удара по Бердянск.
Различни руски източници засилиха изображенията, за които се съобщава, че са на касетъчни суббоеприпаси ATACMS M74, намерени на мястото на удара в Бердянск.
САЩ вероятно са прехвърлили системите ATACMS тайно, за да осигурят на украинските сили оперативна изненада, а цялостният шок в руското информационно пространство предполага, че Украйна е постигнала желания ефект.
Командването на украинските сили за специални операции не уточни, че украинските сили са използвали ATACMS при ударите, но заяви, че ударите са унищожили девет руски хеликоптера от различни модели, друго неуточнено специално оборудване, пускова установка за зенитни ракети, склад за боеприпаси и са повредили инфраструктурата на пистата.
Кадрите, за които се съобщава от летището в Бердянск, показват силни пожари и експлозии, дължащи се на продължаващата детонация на боеприпаси в склад за боеприпаси.
Данните на НАСА от 17 октомври за пожарна информация за управление на ресурсите (FIRMS) също потвърждават топлинни следи след експлозии в Бердянск, но все още не са потвърдени топлинни следи на летището в Луганск.
Украинските удари на ATACMS по оперативно значими руски летища в Украйна вероятно ще накарат руското командване да разпръсне авиационните средства и да изтегли някои самолети на летища, разположени по-далеч от фронтовата линия. През първите месеци на продължаващата украинска контраофанзива в западната част на Запорожка област руските сили използваха самолети с въртящи се крила от летището в Бердянск с голям ефект срещу големи механизирани украински атаки.
Предишни сателитни снимки на летище Бердянск показаха, че руските сили са разпръснали самолети по цялото летище, а украинските сили вероятно са били в състояние да нанасят удари само по отделни самолети с наличните преди това ракети с голям обсег.
Въоръжената с касетъчни боеприпаси версия на ракетите с голям обсег на действие ATACMS ще позволи на украинските сили да нанасят удари по руски летища, които могат да унищожат в по-широк мащаб руски самолети и други средства. Руските милиблогъри веднага направиха паралел между украинските удари по летищата в Бердянск и Луганск и серията украински удари с HIMARS по летището в Чернобаевка в Херсонска област по време на контраофанзивата в Херсон през 2022 г.
Пристигането на предоставените от Запада системи HIMARS позволи на украинските сили да нанесат многократни удари по летище Чернобаевка, които причиниха значителни загуби на руската авиация, а руското командване изтегли военното оборудване и авиацията от летището поради невъзможността да се бори с украинските удари с HIMARS.
Руските военни блогъри отбелязаха, че руските сили са адаптирали летищата си към украинските възможности за нанасяне на удари на далечни разстояния, но че АТАСМS са нова ракетна заплаха, която по същия начин ще принуди руското командване да се адаптира отново.
Руските въоръжени сили последователно показват, че могат да се адаптират към новите украински ударни възможности - но само след като са понесли първоначални и ясно изразени загуби от украинските възможности, за които руските командири реално е трябвало да се подготвят.
Вероятното разпръскване на руските самолети по летищата в окупирана Украйна и преместването на авиационни средства по-далеч от фронтовата линия вероятно ще наруши подкрепата на руската авиация за отбранителни усилия и локални настъпателни операции.
Преместването на въздухоплавателните средства на летища по-далеч в тила вероятно ще повлияе на времето за престой, което руската авиация ще има за подкрепа на операциите. Това вероятно ще бъде особено значимо за руските самолети с въртящи се крила, които действаха в сравнително малки участъци от фронтовата линия за дълги периоди от време, за да деградират напредващите механизирани украински сили в началото на контранастъплението през юни и юли 2023 г.
Разпръскването на авиационни средства на по-голям брой летища вероятно ще постави пред руските Въздушно-космически сили (ВКС) и по-големи предизвикателства, свързани с координацията и поддръжката.
Пристигането на ракетите с далечен обсег на действие ATACMS също така представлява значителна заплаха за руските складове за боеприпаси в тиловите райони и вероятно ще принуди руското командване да избере между укрепване на съществуващите складове или по-нататъшно разпръскване на складове в окупираната Украйна.
Пристигането на HIMARS в Украйна през юни 2022 г. позволи на украинските сили да проведат оперативно значима кампания за пресичане в подкрепа на контраофанзивни операции в Херсонска и Харковска област, част от които бяха насочени към прекалено концентрирани руски складове за боеприпаси.
Руското командване неохотно се отказа от използването на силно концентрирани складове за боеприпаси, разширявайки руската логистика по по-дълги наземни комуникационни линии (GLOC), което в крайна сметка усложни до известна степен осигуряването на боеприпаси и доставки до фронтовата линия.
ATACMS вероятно ще изправи руските сили пред подобно предизвикателство и руските сили могат или да се съсредоточат върху укрепването на съществуващите складове, или да създадат още по-разпръсната и следователно свръхразширена логистична система за боеприпаси.
В руското информационно пространство се изразява широко разпространен страх от използването на ATACMS, а руските опасения относно възможността за бъдещи удари вероятно ще окажат влияние върху вземането на решения от страна на Русия отвъд настоящата способност на Украйна да поддържа редовни удари с ATACMS. Руски източници оплакаха ударите по летищата в Бердянск и Луганск като едни от най-опустошителните украински удари по руска цел от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Руските източници отдадоха особено голяма заслуга на използването на ATACMS за тежестта на удара и изразиха опасения, че руското командване няма да се адаптира достатъчно бързо към новата ракетна заплаха.
Руското командване вероятно ще трябва да вземе предвид потенциалната украинска употреба на АТАСМS при вземането на оперативни и тактически решения за разполагането на военни средства, независимо от честотата на подобни удари, а сегашното ниво на руска загриженост предполага, че това изчисление може да бъде особено ясно изразено през следващите седмици. Украйна обаче вероятно е получила само ограничен брой ATACMS и ще се нуждае от повече, ако иска да поддържа и засилва тези първоначални ефекти.
Украинските сили продължават контраофанзивни операции и напредват край Бахмут и в западната част на Запорожка област. Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са продължили контраофанзивни действия южно от Бахмут и са постигнали частичен успех западно от Вербове (на 10 км източно от Роботин в западната част на Запорожка област).
Геолокационни кадри, публикувани на 16 октомври, също показват, че украинските сили са напреднали северозападно от Зализнянске (9 km северозападно от Бахмут).
На 17 октомври САЩ потвърдиха, че всички 31 предварително обещани американски основни бойни танкове M1 Abrams са пристигнали в Украйна.
Говорителят на Сухопътните войски на САЩ в Европа и Африка (USAREUR-AF) полковник Мартин О'Донъл съобщи, че всички украински военнослужещи, които са се обучавали на танковете заедно с американските сили в Германия, също са се завърнали в Украйна.
Американските военни отбелязаха, че вероятно ще е необходимо известно време, за да може Украйна да разположи "Ейбрамс" на фронтовата линия.
Руското министерство на отбраната (МО) публикува на 17 октомври кадри, на които се вижда как руските сили използват новата термобарична артилерийска система ТОС-2 "Тосочка" в Украйна.
Руското МО твърди, че войските за радиационна, химическа и биологическа защита на Централния военен окръг (ЦВО) са използвали системата ТОС-2, за да нанесат удар по украински укрепен район в неуточнен район на фронта, като потенциално се има предвид Авдеевка, където някои елементи на ЦВО наскоро са се разположили в подкрепа на настъпателните операции северно от град Донецк.
Руските медии реагираха на кадрите на МО и отбелязаха, че ТОС-2 е модернизирана и усъвършенствана версия на системата ТОС-1А "Солнцепек", която руските сили активно използват на целия театър на военните действия в Украйна.
Термобаричните артилерийски системи като ТОС-1А и ТОС-2 са средства на ниво военен окръг и ангажирането им в определени сектори на фронта може да е показателно за руското оперативно приоритизиране на определени райони.
Съобщава се, че на 16 октомври руското Министерство на вътрешните работи (МВР) отправя неофициално предупреждение към известен руски военен блогър, който често критикува воденето на войната от страна на Министерството на отбраната, за дискредитиране на руските военни, което е последното от поредицата усилия на правителството да установи допълнителен контрол върху руското информационно пространство.
На 17 октомври военният блогър твърди, че пише откровено за ситуацията на фронта, за да информира по-добре руското военно ръководство за проблемите на фронта, за които местните командири не желаят да съобщават.
Военният блогър твърди, че Кремъл се насочва към руски военни блогъри, които са помогнали за оповестяването на лошото отношение към елементи на руската 205-а отделна мотострелкова бригада в Херсонското направление в края на август 2023 г., което в крайна сметка е довело до отстраняването на командира на бригадата.
Военният блогър формулира списък с 14 други канала, които "говорят истината и не се страхуват", като за някои от тях ISW е забелязала, че са критични към руските военни.
Военният блогър вероятно е споделил този списък с канали, за да обедини подкрепата си за целевите военни блогъри, и списъкът не показва, че тези канали са част от организирана група.
Русия продължава да поставя различни законодателни условия за подготовка на информационното пространство за президентските избори през март 2024 г.
На 17 октомври Държавната дума на Русия прие на първо четене законопроект, в който се уточняват разпоредбите на руския закон за президентските избори и се посочва, че агитационни материали не могат да бъдат показвани на сайтове, ограничени от руската Федерална служба за надзор на съобщенията, информационните технологии и средствата за масова информация (Роскомнадзор).
Законопроектът също така забранява на хората да правят снимки и видеоклипове в избирателните секции, изисква от регистрираните кандидати да предоставят информация на избирателната комисия, ако имат криминално досие, и установява лимит на разходите за производство на агитационни материали.
Няколко от тези разпоредби вече съществуват в законите, уреждащи основните избирателни права, но тези разпоредби ще изяснят конкретния закон за президентските избори преди изборния цикъл през март 2024 г.