Върховният представител на Европейския съюз (ЕС) по въпросите на външните работи Жозеп Борел заяви, че руският президент Владимир Путин не се интересува от ограничена териториална победа в Украйна и ще продължи войната "до окончателна победа".
На 24 декември Борел съобщи, че Путин няма да се задоволи със завземането на "парче" от Украйна и с допускането на останалата част от Украйна да се присъедини към ЕС.
Борел добави, че Путин няма да "се откаже от войната" и призова Запада да се подготви за "конфликт с висока интензивност за дълго време".
Изявленията на Борел са в съответствие с оценката на ISW, че Русия не се интересува от прекратяване на огъня или добронамерени преговори с Украйна, а запазва максималистичните си цели за пълна руска победа в Украйна.
Съобщава се, че руските сили намаляват авиационната си активност и използването на авиобомби в Украйна, след като украинските сили свалиха три руски самолета Су-34 в Южна Украйна между 21 и 22 декември. Говорителят на украинските военновъздушни сили полковник Юрий Ихнат заяви на 24 декември, че руските сили са намалили използването на плаващи бомби и въздушните удари в Южна Украйна.
Украинският военен наблюдател Костянтин Машовец заяви на 24 декември, че руските сили ограничават използването на пилотирана авиация в близост до окупирания Крим, особено в северозападната част на Черно море.
По-рано ISW оцени, че руските сили може би напоследък са засилили използването на авиационни бомбардировачи срещу украинските сили на западния (десен) бряг на река Днепър, отчасти защото украинските сили според съобщенията са потиснали руската далекобойна артилерия в района.
Продължаващото намаляване на руските удари с делтапланерни бомби в Херсонска област може да даде възможност на украинските сили да действат по-свободно в близките тилови райони на западния бряг на Херсонска област и да установят по-сигурна позиция на източния (левия) бряг, от която да провеждат бъдещи операции, ако украинското командване реши. Според съобщенията руските сили използват удари с бомби, за да могат руските самолети да останат на 50-70 км зад линията на бойните действия, а намаленото използване на бомби от страна на Русия предполага, че руските сили са загрижени за способностите на украинската противовъздушна отбрана след неотдавнашните загуби.
Говорителят на украинските сухопътни войски подполковник Владимир Фитьо заяви на 23 декември, че руските сили също са намалили използването на авиация и са увеличили използването на ударни дронове в посока Купянск и Бахмут.
На 24 декември Ихнат също така заяви, че украинските сили могат да разположат системи за противовъздушна отбрана във всяко направление, а не само в тези, в които руските сили са претърпели загуби от самолети.
През нощта на 23 срещу 24 декември руските сили нанесоха серия от безпилотни и ракетни удари срещу Украйна. Украинският генерален щаб съобщи, че руските сили са изстреляли 16 безпилотни летателни апарата Шахед-131/-136 от Приморско-Ахтарск, Краснодарски край, и че украинските сили са свалили 15 безпилотни летателни апарата над Николаевска, Кировоградска, Запорожка, Днепропетровска и Хмелницка област.
Украински официални лица съобщиха, че руските сили са изстреляли две ракети от неизвестен тип срещу гражданска инфраструктура в град Херсон.
Говорителят на украинското Главно управление на военното разузнаване (ГУР) Андрий Юсов заяви, че руските сили продължават да нанасят удари, насочени срещу украинската енергийна инфраструктура, и че въпреки че украинските сили свалят тези снаряди, украинските официални лица умишлено не идентифицират украинските инфраструктурни обекти, срещу които са насочени руските сили.
Юсов също така заяви, че руските сили нанасят удари "по-скромно", отколкото през зимата на 2022 г., но отбеляза, че руските сили все още са способни да нанасят мощни ракетни удари.
Министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров разказа подробно за усилията на Украйна да създаде устойчив апарат за генериране на военни сили и ефективна отбранителна индустриална база (ОИБ) в интервю, публикувано на 24 декември.
Украинското издание Suspilne публикува интервю, в което Умеров заявява, че украински военни и цивилни служители разработват по-прозрачен процес на набиране на военна служба, който ще информира по-ясно украинската общественост за начина на постъпване на военна служба, преминаване на обучение, получаване на отпуск и приключване на службата по време на война.
Умеров заяви, че няма да има "демобилизация" до края на войната, но че Украйна трябва да намери решения, които да осигурят почивка и частично освобождаване от военна служба.
Умеров допълни, че украинските власти се опитват да подобрят бюрократичните системи за генериране на сила, като обединят базите данни за призоваване и рационализират системите за уведомяване.
Умеров заяви, че украинското министерство на отбраната (МО) скоро ще представи план, с който да отговори на предложението на украинските военни да мобилизират още 450 000 до 500 000 украинци, което украинският президент Володимир Зеленски призна на 19 декември.
Умеров не разкрива естеството на плана, нито броя на украинците, които украинското МО ще предложи да бъдат мобилизирани.
Умеров коментира, че украинското МО ще предложи наборна възраст от 25 до 60 години само ако украинското общество приеме аргументите, които стоят зад предложението.
В момента долната възрастова граница за наборна военна служба в Украйна е 27 години, което е високо за държава, водеща екзистенциална война от мащаба на тази, която води Украйна. Настоящата възрастова граница вероятно има за цел да позволи на едно поколение украинци да продължи да получава образование и да осигури критичен човешки капитал за Украйна в дългосрочен план.
Разработването и прилагането на стабилен подход за генериране на сили, който да отговаря на украинските военни изисквания, е сложен политически, социален и военен въпрос - въпрос, който ще продължи да поражда напрежение, нормално за общество във война.
Умеров също така заяви, че Украйна е разработила стратегия за вътрешно отбранително производство и е стартирала програми за намаляване на риска от недостиг на боеприпаси, ракети и друго военно оборудване.
Умеров заяви, че в момента украинското МО преценява финансовите възможности за своята стратегия за развитие на ДИБ, включително издаване на договори и развитие на съвместни предприятия между украински и чуждестранни предприятия.
Умеров заяви, че Украйна започва да работи с няколкостотин производители на дронове, за да подобри "огромната бюрокрация", свързана с производството на дронове, и планира да предостави на украинските въоръжени сили неуточнен брой дронове, които украинските официални лица по-рано призоваха да бъдат произведени през 2024 г.
На 19 декември Зеленски заяви, че Украйна възнамерява да произведе един милион дрона през 2024 г.
Руският президент Владимир Путин продължава да се представя като милостив лидер, който се грижи за благосъстоянието на руските военнослужещи, като същевременно се представя и като ефективен главнокомандващ на руските въоръжени сили.
Журналистът от Кремъл Павел Зарубин публикува на 24 декември кадри от церемония на 19 декември в руския Национален център за управление на отбраната, на която Путин разговаря с руски военнослужещи, които казват, че искат да видят близките си, но командирите им трябва да им дадат отпуск. Путин отговорил: "Оставете ги да си починат! Командирът вече е взел решение. Това съм аз."
Присъстващият по това време началник на Генералния щаб армейски генерал Валерий Герасимов каза просто: "Така е."
На пръв поглед спонтанното предоставяне на отпуск на руския персонал е показателно за продължаващите усилия на Путин да се представи като ангажиран военен лидер, който откликва на молбите на войниците си и награждава тези, които са му верни, като същевременно напомня на руската общественост, че Герасимов му е подчинен.
Взаимодействието между Путин и руските военнослужещи вероятно е било инсценирано, за да се подсили репутацията на Путин и Герасимов отново да бъде поставен в ролята на неефективен бюрократ, както Путин започна да прави по време на сесията си "Пряка линия" на 14 декември.
Изглежда, че Русия продължава да полага усилия за създаване на военни окупационни сили в Украйна, отделно от своите фронтови части, като използва новосформираните си части Росгвардия.
Украинският военен наблюдател Костянтин Машовец съобщи на 24 декември, че руското командване е завършило разполагането на трите новосформирани полка от 116-а бригада със специално предназначение на Росгвардия - 900-и, 901-и и 902-и полк със специално предназначение - в окупираната Донецка област.
Машовец заяви, че руското командване е базирало 116-а бригада със специално предназначение в Чистяково (на 70 км източно от град Донецк); 900-и полк със специално предназначение - в Мелекин (на 22 км югозападно от Мариупол); 901-и полк със специално предназначение - в Снижне (на 80 км източно от град Донецк); а 902-и полк със специално предназначение - на седем километра северно от Чистяково.
Машовец оценява, че 116-а бригада със специално предназначение ще изпълнява "стабилизиращи функции" в окупирана Украйна на "постоянна основа". Руски местни медии съобщиха, че Росгвардия е започнала да формира 116-а бригада със специално предназначение за служба в окупираната Донецка област в началото на септември 2023 г.
По-късно, в края на октомври, ISW отбелязва, че 116-а бригада със специално предназначение е получила руски танк Т-80ВВ, който бойците от групата "Вагнер" са използвали по време на въоръженото въстание през юни 2023 г.
Кратките срокове и местата на разполагане на новите полкове "Росгвардия" показват, че Кремъл активно се опитва да използва тези сили, за да затвърди контрола на Русия върху окупираните тилови райони.
Машовец отбелязва, че Росгвардия вероятно е преместила до 6000 военнослужещи от Русия в окупирана Украйна като част от разполагането на 116-а бригада със специално предназначение, което увеличава броя на личния състав на Росгвардия в окупирана Украйна до 34 300 военнослужещи.
Въпреки че ISW не може да провери независимо броя на разгърнатия от Машовец персонал на Росгвардия в окупирана Украйна, неотдавнашните усилия на Русия да узакони достъпа на Росгвардия до набиране на доброволци, одобрението на Кремъл да предостави на Росгвардия тежко военно оборудване и базирането на 116-та бригада със специално предназначение в окупираната Донецка област са индикатори, че Русия се опитва да разшири силите на Росгвардия, за да създаде отделна военна окупационна сила.
Москва вероятно се опитва да набере и разположи военни окупационни сили, за да възпрепятства допълнително усилията на Украйна за контранастъпление, да установи постоянен контрол над окупираните райони и да потисне партизанската дейност, без да фиксира фронтови войски на окупационна служба за неопределено време.
810-а пехотна бригада на руския Черноморски флот редактира признанието си, че нейни служители умишлено използват химически оръжия в Украйна, като вероятно се опитва да скрие това, което може да е доказателство за очевидно нарушение на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, по която Русия е страна.
На 22 декември 810-а пехотна военноморска бригада заяви в канала си в "Телеграм", че бригадата използва "радикална промяна в тактиката" срещу украинските сили в Кринки (на източния бряг на Херсонска област), като хвърля гранати К-51 от дронове върху украинските позиции.
Аерозолните гранати К-51 са пълни с дразнещ газ CS (2-хлоробензалмалонитрил) - вид сълзотворен газ, използван за борба с безредиците (известен също като агент за борба с безредиците [RCA]), който Конвенцията за забрана на химическите оръжия (КЗХО) забранява като метод за водене на война.
В периода между събирането на данни от ISW на 23 декември и тази актуализация от 24 декември телеграмата на 810-а пехотна бригада на ВМС редактира поста, за да заличи конкретното позоваване на гранатата К-51.
Първоначалната формулировка на публикацията обаче все още може да бъде наблюдавана в акаунти на руски социални медии, които са публикували скрийншоти от нея, директно са препубликували оригиналното потвърждение (тъй като редакциите на публикациите в Telegram не засягат препубликуването на нередактирана публикация) или са архивирали оригиналната публикация - всички те потвърждават, че 810-а пехотна военноморска бригада наистина е публикувала използването на гранати К-51 и след това е редактирала публикацията си.
ISW не е установила кога 810-а военноморска пехотна бригада е извършила редакцията. На 22 декември руски милблогър индиректно критикува 810-а пехотна военноморска бригада за разкриването на нова тактика, която предполага, че руските сили може да възнамеряват умишлено да използват К-51 или други РКА на други места по фронта.
Оплакванията на руския милблогър или по-широкото отразяване на признанието може да са накарали 810-а пехотна военноморска бригада или някой руски служител да каже на 810-а пехотна военноморска бригада да редактира публикацията.
Недостигът на работна ръка в Русия, който отчасти е резултат от войната в Украйна, според съобщенията ще възлиза на около 4,8 млн. души през 2023 г. и вероятно ще продължи да изостря усилията на Кремъл, насочени към увеличаване на руския икономически капацитет.
Свързаното с Кремъл издание "Известия" съобщи на 24 декември, че според Института по икономика на Руската академия на науките данните на Руската федерална държавна статистическа служба (Росстат) сочат, че броят на работниците, необходими за заемане на свободните работни места в средата на 2023 г., е 6,8% от общия брой на заетите лица, което възлиза на около 4,8 млн. души в цяла Русия.
На 4 декември руският президент Владимир Путин отбеляза връзката между недостига на работна ръка и развитието на миграционната политика на Русия.
ISW продължава да оценява, че Кремъл се бори да съчетае непоследователните и противоречиви политики, които се опитват да успокоят руската ултранационалистическа общност, като демотивират работниците мигранти да работят в Русия, и същевременно се опитват да увеличат руския промишлен капацитет и генерирането на работна сила.
ivan-koichev
на 25.12.2023 в 12:00:04 #5СВО.
ivan-koichev
на 25.12.2023 в 11:17:14 #4Путин иска "преговори" при които да се изпълнят условията които той поставя в замяна на спиране СВУ, това е нещо като "преговорите" ни с ЕС за членство дето не са никакви преговори, а капитулация пред поставените условия.
Кастело Белведере
на 25.12.2023 в 08:24:29 #3Рашистите удължават агонията си, ще умират бавно и трудно, както повелява вождът им - в страдания и духовна немощ.
мислещ
на 25.12.2023 в 07:47:18 #2Хора, кой ви превежда статиите? Пълно е с глупости като плаващи и делтапланерни бомби, авиационни бомбардировачи, пехотни военноморски бригади, гранати с дразнещи газове и др. подобни, което ми говори, че вероятно за икономия ползвате някоя студентка второкурсничка второкурсничка.
coco7
на 25.12.2023 в 07:36:14 #1През 2022г БВП на Русия е бил $2215 милиарда, за 2023г ще бъде 149.95 трилиона рубли или $1630 милиарда, с $585 милиарда по-малко. Така 2023г година номиналния БВП на Русия ще е по-малък от този на Италия, Бразилия, Корея, Канада и Австралия (с едва 25 милиона население), а може би и от този на Мексико. Това е гоуем успех за Путин.