Изглежда, че Русия се опитва да намали напрежението в отношенията си с Южна Корея, след като получи достоверни сведения за засилено сътрудничество на Северна Корея с Русия, включително предупреждения от южнокорейското и украинското разузнаване, че контингент от севернокорейски войски е изпратен за обучение в Русия.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Министерството на външните работи на Южна Корея привика посланика на Русия в Сеул Георгий Зиновиев във връзка с докладите за разполагане на севернокорейски военен персонал в Русия.
Руското посолство в Южна Корея фалшиво оформя събитието като доброволна среща, за разлика от дипломатическа призовка, и по-специално твърди, че всяко сътрудничество между Русия и Северна Корея "не е насочено срещу интересите на сигурността" на Сеул.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руско-севернокорейското сътрудничество "не трябва да предизвиква безпокойство" у други държави и че информацията за предполагаемото присъствие на севернокорейски войски в Русия може да бъде "противоречива".
Очевидното желание на Кремъл да увери Южна Корея, че сътрудничеството му със Северна Корея не представлява заплаха за Сеул, подсказва, че Кремъл продължава да е силно обезпокоен от перспективата за евентуално обръщане на Сеул към предоставяне на необходимата военна подкрепа на Украйна и от последиците от влошаването на отношенията със Сеул за руските интереси в областта на сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион.
Както ISW отбеляза, Русия и преди се е опитвала да ухажва Сеул, за да смекчи последиците от нарастващата си зависимост от Северна Корея.
Референдумът за Европейския съюз (ЕС), проведен в Молдова на 20 октомври, беше приет с изключително малка разлика, до голяма степен благодарение на подкрепата на молдовската диаспора, а настоящият президент на Молдова Майя Санду ще се изправи срещу Александър Стояногло на втория тур на гласуването на 3 ноември.
Няколко молдовски и европейски официални лица съобщиха за потенциална руска намеса в изборите, а Кремъл и свързаните с него лица в Молдова вероятно ще продължат усилията си за зловредно влияние в навечерието на втория тур на 3 ноември.
Служители на Кремъл и руски милблогъри твърдят, че молдовските власти са фалшифицирали резултатите от изборите и референдума и са продължили да насърчават отдавнашни кремълски разкази, насочени срещу пътя на Молдова към европейска интеграция.
На 21 октомври министърът на отбраната на САЩ Остин пътува до Киев и обяви нов пакет от военна помощ за Украйна в размер на 400 млн. долара.
Наскоро украинските сили напреднаха в западната част на Курската област.
Руските сили напреднаха западно от Кременна, югоизточно от Покровск и югоизточно от Курахово.
Наскоро руските сили проведоха няколко механизирани атаки от различни ешелони в посока Курахове.
Руските окупационни власти продължават да принуждават окупираното украинско население да подписва договори с руското Министерство на отбраната (МО).
Опако
на 23.10.2024 в 05:16:17 #5Ха! Вероятно затова сега Русия трябва да внася оръжие от С. Корея, смешник!
ivan-koichev
на 22.10.2024 в 21:08:34 #4Русия продаваше оръжие на ЮК.
troika
на 22.10.2024 в 12:53:35 #3Правилно си развалят отношенията с Ю. Корея, перфектно, с един от най-големите производители на оръжия в света, който вече ще започне масово да помага на Украйна. Ама като няма войници РФ какво да прави, така ще е, отчаяни мерки и от трън та на глог.
NaskoZashtoto
на 22.10.2024 в 10:45:48 #2Отношенията между Москва и Сеул са “обтегнати” още откакто руски “доброволци” се сражават на страната на Севера в така наречената Корейска война. Колкото до обучението на севернокорейски войници в Русия, южаните могат да си ухапят лакътя. Или да пратят още оръжие в Украйна. Или най-добре да вземат украинци в своята арми. Че то в сития юг войниците май са на свършване, за разлика от гладния север.
nsmilitia
на 22.10.2024 в 08:35:33 #1Тия новини силно дразнят с отклоняването от основната тема. Уж четеш нещо, а после се мине през 3 други теми ей така по-междудругото.