Израел определи стъпката на Иран да ограничи някои инспекции на обекти от страна на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) като "заплаха", която изисква отговор, предаде "Франс прес".
Тази седмица Иран започна да ограничава достъпа на МААЕ до обекти и друга информация в отговор на отказа на САЩ досега да отменят санкциите, наложени от бившия американски президент Доналд Тръмп.
"Израел гледа на тази стъпка като на заплаха и тя не трябва да остане без отговор", настоя в изявление израелският външен министър Габи Ашкенази, като подчерта: "Никога няма да позволим на Иран да контролира способността да придобие ядрено оръжие."
Израелското правителство, ръководено от десния премиер Бенямин Нетаняху, беше яростно против ядреното споразумение от 2015 г., договорено между Техеран и световните сили.
Нетаняху аплодира, когато Тръмп изтегли САЩ от споразумението преди почти три години.
Израелският премиер многократно призова президента на САЩ Джо Байдън да не възстановява споразумението.
Ала Байдън, европейските сили и Иран все още се опитват да поддържат живо ядреното споразумение.
Техеран настоява Вашингтон да направи първата стъпка, като отмени болезнените санкции, наложени от Тръмп от 2018 г., докато Вашингтон настоява Иран първо да се върне към всичките си ядрени ангажименти, от някои от които той се отказа.
Парламентът на Иран беше определил неделя като краен срок за ограничаване до някои инспекции на МААЕ, решение, което влезе в сила вчера.
МААЕ и Иран се договориха за временно техническо споразумение, което позволява на надзорния орган на ООН да "запази необходимата степен на работа по наблюдение и проверка" според шефа на МААЕ Рафаел Гроси.
След като инспекциите вече са ограничени, Ашкенази изтъкна, че "Иран унищожава онова, което остава от надзора на МААЕ".
Иран твърди, че ядрената му програма има граждански характер.
Нетаняху твърди, че Ислямската република преследва сдобиването с ядрено оръжие и настоява, че това е една от най-тежките заплахи за еврейския народ след нацисткия Холокост.