Израелски самолети и артилерия удариха множество цели в Южен Ливан през нощта, съобщи израелската армия в четвъртък, на фона на нарастващото напрежение след масовата атака срещу комуникационните устройства на "Хизбула" тази седмица, предава "Ройтерс".
Военните казаха, че въздушните удари са ударили цели на "Хизбула" в Чихине, Тайибе, Блида, Мейс Ел Джабал, Айтарун и Кфаркела в Южен Ливан, както и склад за оръжия на "Хизбула" в района на Хиам.
Израелските медии съобщиха, че редица цивилни израелци са били ранени от противотанков ракетен огън от Ливан, но няма официално потвърждение.
Последните израелски удари следват период на рязко нарастваща загриженост относно ескалацията на конфликта на границата с Южен Ливан, където израелските сили си разменят огън с подкрепяната от Иран "Хизбула" от месеци.
В сряда "Хизбула" изстреля около 20 снаряда срещу Израел, повечето от които бяха прихванати от системи за противовъздушна отбрана, без да причинят поражения, казаха от израелската армия.
Около 10 ракети бяха изстреляни по района на планината Хермон на окупираните от Израел Голански възвишения, където Израел има ключови съоръжения за наблюдение, шпионаж и противовъздушна отбрана.
Тази седмица десетки хора бяха убити и хиляди ранени от сложна атака, насочена към комуникационни устройства, използвани от агенти на "Хизбула". Израел не е коментирал директно атаките, които според много източници от сигурността са извършени от неговата шпионска агенция Мосад.
В сряда израелският министър на отбраната Йоав Галант каза, че войната, която Израел води в Газа от миналия октомври, преминава в нова фаза, като фокусът сега се измества към северната граница.
Той каза, че към границата се насочват още военни части и ресурси. Според израелски служители силите, разположени на границата включват 98-ма дивизия, елитна формация, включваща командоси и парашутисти, която се бие в Газа.
"Хизбула" изстреля множество ракети срещу Израел в деня след атаката на "Хамас" на 7 октомври и оттогава има постоянна размяна на огън, която нито една от страните досега не е позволила конфликта да ескалира в пълномащабна война.
Въпреки това десетки хиляди бяха евакуирани от двете страни на границата и в Израел има нарастващ натиск за правителството да върне евакуираните обратно у дома.