Катар не трябва да бъде замесван в корупционния скандал в Европейския парламент за търговия с влияние в полза на Катар. Това заяви министърът на външните работи на страната Мохамед бин Абдул Рахман Ал Тани, цитиран от "Ройтерс".
Той отхвърли обвиненията за участието на Доха като "безпочвени".
Най-големият политически скандал в Европейския съюз от десетилетия е по подозрения за подкупване на политици, представители на ЕП и неправителствени организации от страна на Катар и Мароко с цел осигуряване на влияние върху решения, вземани от Европарламента.
"Ние сме 100% сигурни, че тези обвинения нямат основание. Не сме видели нищо (от белгийските власти). В момента тече разследване. Трябва да видим, трябва да изчакаме, докато разследването приключи", посочи катарският външен министър пред американската телевизия Си Ен Би Си.
"Това е проблем, който се случва в Европа, в европейска институция. По-добре е европейците да обърнат внимание на собствената си институция и да предприемат необходимите стъпки, а не да намесват името на държавата ни в този случай", настоя той.
Катар отрече всякакво участие. Мароко се оплака от "съдебен тормоз" след разследването за корупция, при което в понеделник Европейският парламент започна едномесечна процедура за отнемане на имунитет срещу съдебно преследване на двама депутати.
Катарският министър подчерта, че арабската държава от Персийския залив - един от най-големите износители на газ в света - е "разочарована" и не е съгласна с гласуването на Европейския парламент от декември за спиране на цялата законодателна дейност по въпроси, свързани с Катар.
"Ангажиментът с Европейския съюз и институциите на ЕС продължава по геополитически въпроси, по енергийни въпроси, по много други въпроси и подобни резолюции ще повлияят на диалога", предупреди той.
Министърът увери, че Катар - основен производител на втечнен природен газ, няма да политизира енергийните доставки за Европа по търговски сделки с държавната QatarEnergy.
"Никога не сме отменяли нито една доставка, никога не сме политизирали енергията си, нито сме я използвали като инструмент за заплаха за която и да е друга страна", изтъкна той.
slavka-peneva
на 22.01.2023 в 19:45:45 #2Абсолютно съм съглаасна,че газовият пазар е монополизиран и цените са спекулативни.Въпреки това газа си остава според мен най-добрият вариант за едно домакинство за отопление и за битови нужди.
gergana-plamenova
на 19.01.2023 в 16:15:46 #1Точно поради тази причина трябва да се избяга от монопола като се купуват и доставят количества природен газ от различни доставчици. Иначе природния газ се превръща в средство за манипулиране например както сега Катарците се обидили и спират доставките на газ.