Китайското външно министерство заяви в понеделник, че международните преговори в Саудитска Арабия през уикенда за намиране на мирно решение на кризата в Украйна са помогнали "за консолидиране на международния консенсус", цитира думите му Ройтерс.

Повече от 40 държави, включително Китай, Индия, Съединените щати и европейски страни, но не и Русия, взеха участие в преговорите в Джеда, които приключиха в неделя.

Китай изпрати своя специален пратеник по евразийските въпроси и бивш посланик в Русия Ли Хуей, който през май обиколи шест европейски столици, за да потърси обща основа за евентуално политическо уреждане на войната в Украйна.

Ли "осъществи широки контакти и комуникация с всички страни относно политическото уреждане на кризата в Украйна... изслуша мненията и предложенията на всички страни и допълнително консолидира международния консенсус", заяви външното министерство в писмено изявление до Ройтерс.

"Всички страни коментираха положително присъствието на Ли Хуей и напълно подкрепиха положителната роля на Китай в улесняването на мирните преговори", се казва в изявлението.

Китай ще продължи да укрепва диалога въз основа на мирното си предложение от 12 точки и ще "натрупа взаимно доверие", се казва в изявлението, без да се навлиза в конкретни подробности.

Присъствието на Китай сигнализира за възможни промени в подхода на Пекин, но не и обратен завой в подкрепата му за Москва, казаха анализатори.

Пекин отказа да осъди Москва за инвазията, която започна през февруари 2022 г. Но той предложи свой собствен мирен план, който получи хладък отговор както в Русия, така и в Украйна, докато Съединените щати и НАТО останаха скептични.

Двудневната среща в Джеда беше част от дипломатическия натиск на Украйна да изгради подкрепа отвъд основните си западни поддръжници, като достигне до страните от глобалния юг, които не са склонни да вземат страна във войната, ударила световната икономика.

Саудитска Арабия даде ясен сигнал за мирния план на Зеленски

Саудитска Арабия даде ясен сигнал за мирния план на Зеленски

Преговорите ще продължат

До този момент инициативи за мирни преговори, но без особен успех, са повдигнали Китай, представяйки документ с 12 точки, включващи зачитане на суверенитета на всички държави и забрана за използване на ядрени оръжия. През март президентът на Китай Си Дзинпин се срещна с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон. В хода на срещата, той отново призова за "създаване на условия за мирни преговори". Няма информация този документ да е разширен с детайли, които да доведат до по-сериозна инициатива.

Следващата инциатива - през април месец, президентът на Бразилия, Луиз Инасиу Лула да Силва, подчерта важността на прекратяването на войната в Украйна и настоя за започване на мирни преговори между двете страни. След посещение в Москва, той посети и европейски държави. От тази инициатива също няма продължение.

В средата на май и президентът на Южна Африка, Сирил Рамапоса представи своя инициатива, като заяви, че Русия и Украйна са одобрили африканска мисия за мир, която е била предложена от африканските лидери.

През юли, представители на Украйна, страните от Г-7 и "Глобалния Юг" се срещнаха в Копенхаген и обсъдиха "по-нататъшното прилагане на украинската формула за мир на президента Зеленски", която бе отхвърлена веднага и категорично от Кремъл.

В ход е и мирна инициатива на Светия престол, като папата назначи специален пратеник - кардинал Матео Дзупи. Той вече посети Москва, Киев и Вашингтон, като засега не са известни никакви подробности за папската мирна инициатива. Според Папата обаче, шансовете за мир на този етап са нищожни.

Украйна няма да се съгласи на "замразяване на конфликта"

Украйна няма да се съгласи на "замразяване на конфликта"

А това е предпочитаният сценарий за Русия