Китай отнема акредитацията на трима репортери на Wall Street Journal заради заглавие на колона за мнения, което правителството счита за расистко и клеветническо, съобщава АП.
Става въпрос за заглавие, което се позова на коронавируса в Китай и определя страната за "истинския болен човек на Азия".
В изявление говорителят на външното министерство Ген Шуан заяви, че на 3 февруари, преподавателят от колежа "Бард", Уолтър Ръсел Мийд, "клевети усилията на китайското правителство и хората за борба с вирусната епидемия".
"Редакторите използваха такова расово дискриминационно заглавие, което предизвиква възмущение и осъждане сред китайския народ и международната общност".
Подобно на повечето чуждестранни медии, Wall Street Journal не е наличен в Китай и неговият уебсайт и статии са блокирани от онлайн цензура.
Китай през последните години отказва да издаде или поднови акредитацията на чуждестранни журналисти, но това е първият път, когато всъщност оттегля документите им, като ефективно ги изгонва от страната.
Това отразява нова твърда линия във външната политика, в която Китай се стреми към икономически и дипломатически разходи от компании и държави, които не следват политиката по отношение на Тайван, Хонконг, Тибет, правата на човека и други чувствителни проблеми.
Президентът и лидерът на Комунистическата партия Си Дзинпин многократно заявява, че Китай няма да прави отстъпки, когато става въпрос за национална територия, суверенитет или достойнство.
В друг случай, Китай прекъсна търговските връзки с Националната баскетболна асоциация на САЩ, след като официален представител на екипа на "Хюстън Рокетс", написа в "Туитър" подкрепа за хонконгските протестиращи за демокрация, които Китай определя за сепаратисти.